Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Pracovné cesty podnikateľa a cestovné náhrady

Dátum: Rubrika: Cestovné náhrady

Daňovník, ktorý dosahuje príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“), si môže uplatniť v prípade vykonávania pracovných ciest do daňových výdavkov výdavky (náklady) vynaložené v súvislosti s týmito pracovnými cestami. Uvedené výdavky si môže uplatniť najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v z. n. p. (ďalej len „zákon o cestovných náhradách“), a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom na inom mieste. Na účely daňovej uznateľnosti týchto výdavkov je potrebné vychádzať zo ZDP.

Tuzemské pracovné cesty

Na základe zákona o cestovných náhradách je tuzemskou pracovnou cestou čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko, vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty.Ak podnikateľ vykonáva činnosť v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, ide o pracovnú cestu.

Poznámka: Podnikatelia, u ktorých je, vzhľadom na charakter vykonávanej podnikateľskej činnosti, obťažné vymedziť miesto pravidelného vykonávania činnosti, môžu za miesto pravidelného vykonávania činnosti považovať miesto podnikania uvedené v oprávnení na výkon podnikateľskej činnosti, a to aj vtedy, ak je ako miesto podnikania v oprávnení uvedené trvalé bydlisko.

Výdavky spojené s pracovnými cestami

Výdavky, ktoré daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP vynaložil v súvislosti s pracovnou cestou, predstavujú podľa § 19 ods. 2 písm. e) ZDP daňové výdavky podnikateľa.

V súvislosti s pracovnými cestami môžu vzniknúť podnikateľovi nasledovné druhy výdavkov:

  • na stravovanie,
  • na ubytovanie,
  • na cestovné dopravnými prostriedkami,
  • iné nevyhnutné výdavky súvisiace s pobytom na inom mieste.

Poznámka: Tieto výdavky možno uplatniť do daňových výdavkov najviac do výšky, aká je stanovená pre zamestnancov v zákone o cestovných náhradách.

Výdavky na stravovanie

Stravné je nárokovou položkou, ktorú nie je potrebné preukazovať. Podnikateľovi patrí za každý deň pracovnej cesty. Suma stravného je ustanovená v závislosti od času trvania pracovnej cesty v kalendárnom dni, pričom čas trvania pracovnej cesty je rozdelený na časové pásma. Suma stravného je upravená opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR o sumách stravného č. 296/2014 Z. z. s účinnosťou od 31. októbra 2014.

Časové pásmo

Suma stravného v €

5 až 12 hodín

4,20

nad 12 hodín až 18 hodín

6,30

nad 18 hodín

9,80

Bezplatné stravovanie

Ak má podnikateľ na pracovnej ceste zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu (raňajky, obed, večera), nevznikli mu výdavky na stravovanie, preto nemá nárok na stravné.

Ak má podnikateľ na pracovnej ceste zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne (jedno alebo dve hlavné jedlá), výška stravného sa kráti nasledovne:

  • o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky,
  • o 40 % za bezplatne poskytnutý obed,
  • o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru,

zo sumy stravného pre časové pás­mo nad 18 hodín (v súčasnosti zo sumy 9,80 €).

Suma stravného sa zaokrúhli na najbližší eurocent nahor.

Výdavky na ubytovanie

Tieto výdavky musí podnikateľ doložiť dokladom o úhrade za ubytovanie (napr. účet za ubytovan

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály