Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Z praxe

Odpisovanie a účtovanie dlhodobého majetku

Kategória: Z praxe Autor/i: Ing. Ondrej Baláž

Spoločnosť investovala - obstarala si novostavbu rekreačného domu (nehnuteľnosť) za účelom ďalších výnosov. Ako má spoločnosť správne postupovať a účtovať obstaranie tejto nehnuteľnosti v súvislosti s uvedenými postupmi? V roku 2023 spoločnosť obstarala stavebné práce, nábytok, rôzne elektro spotrebiče, vybavenie kuchyne ako hrnce, rôzne drobnosti, periny, matrace, obliečky, čistiace potreby, vysávač, mop, tiež v tomto odbobí vznikli rôzne poplatky - kolky, poistenie nehnuteľnosti a rôzne iné drobnosti. Kolaudácia bola v 2/2024. Používať nehnuteľnosť začne od 1. 6. 2024. V tom čase spoločnosť nehnuteľnosť aj zaradí do majetku amá začať odpisovať? Má všetko spomínané účtovať na účte 042.100, zaradiť do majetku a 40 rokov odpisovať? Alebo to treba rozdeliť a stavebné práce na nehnuteľnosti odpisovať osobitne, nábytok 6 rokov osobitne, elektro spotrebiče 4 roky osobitne, drobné vybavenie osobitne?

Z otázky vyplýva, že spoločnosť si obstarala nehnuteľnosť a vybavenie tejto nehnuteľnosti potrebným zariadením.

Nehnuteľnosť je vždy samostatným dlhodobým hmotným majetkom bez ohľadu na jeho ocenenie, lebo doba jej použiteľnosti je určite viac ako jeden rok. Nie je to z otázky úplne zrejmé, ale vychádzam z toho, že investorom bola uvedená spoločnosť. Na ňu bolo vydané stavebné aj užívacie povolenie. V tom prípade ide o zhotovenie dlhodobého hmotného majetku vytvoreného vlastnou činnosťou. Majetok obstaraný týmto spôsobom sa oceňuje v súlade s § 25 ods. 1 písm. b) bod 1 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p.  vlastnými nákladmi. Teda do ocenenia takéhoto majetku je potrebné premietnuť nie iba náklady od externých dodávateľov, ale aj vlastné náklady súvisiace s jeho zhotovením vrátane primeraného podielu výrobnej réžie. Ak obdobie vytvárania trvalo viac ako jeden r

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Aktuálna téma

Zákon o dani zo sladených nealkoholických nápojov

Accace, k.s. Accace, k.s.

Táto daň má charakter nepriamej dane zo spotreby a budú ju v zásade vyberať a platiť do štátneho rozpočtu podnikateľské subjekty, uskutočňujúce prvé dodanie sladeného nealkoholického nápoja v tuzemsku, ktoré ju vyberú v cene sladeného nealkoholického nápoja. Navrhovaná účinnosť zákona je od 1.1.2025.