Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Predĺženie zmluvy na dobu určitú pri zastupovaní počas materskej dovolenky

Dátum: Rubrika: Naša poradňa

Po odchode zamestnankyne na materskú dovolenku spoločnosť prijala na administratívne práce inú pracovníčku, ktorá ma dohodnutú zmluvu na dobu určitú na jeden rok do 31. 12. 2022. Môže jej spoločnosť predĺžiť zmluvu na dva roky (s uvedením, že ide o zastupovanie počas materskej prípadne rodičovskej dovolenky)? Pôvodne informáciu, že ide o zastupovanie počas materskej dovolenky, spoločnosť do zmluvy neuviedla.

V súlade s § 48 ods. 2 zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len "Zákonník práce") pracovný pomer možno predĺžiť alebo dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát, keď ide o vzorec 1 + 2 (prvá zmluva a 2x predĺženie).
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály