Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Daň z nehnuteľností v otázkach a odpovediach

Dátum: Rubrika: Miestne dane

Výber najčastejšie sa vyskytujúcich prípadov z praxe a ich praktické odborné riešenia.

Kto platí daň za prenajatý pozemok?

Firma „A“ je vlastníkom pozemku zapísaná na liste vlastníctva v správe katastra, ktorá prenajíma pozemok určený na parkovanie vozidiel pre firmu „B“. V zmluve o prenájme pozemku na parkovanie nie sú riešené daňové povinnosti za prenajatý pozemok. Kto je daňovníkom dane z pozemkov?

Daň z pozemkov platí v prvom ra­de vlastník pozemku, čiže firma „A“. Ak nájomca firma „B“ prenajala od firmy „A“ pozemok na parkovanie a nájomný vzťah k pozemku trvá alebo má trvať najmenej päť rokov, daňovníkom je nájomca pozemku (firma „B“) vtedy, ak je ako nájomca pozemku zapísaná v katastri.

Ak nájomca pozemku (firma „B“) nie je ako dlhodobý nájomca zapísaná v katastri alebo, ak ide len o krátkodobý nájomný vzťah k pozemku (menej ako päť rokov), daňovníkom je vlastník pozemku (firma „A“).

Určenie druhu pozemku

Ako správne určiť druh pozemku, ktorý daňovník priznáva na zdanenie? Čo v prípade, ak údaje z listu vlastníctva vedeného v katastri už nezodpovedajú skutočnosti a medzitým bol podaný návrh na vklad a na zmenu kategórie – druhu pozemku, ktorý na katastri ešte nezapísali?

Členenie pozemkov, ktoré sa zdaňujú daňou z pozemkov upravuje zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v z. n. p. (ďalej len „zákon o miestnych daniach“). Podľa § 6 ods. 1 zákona č. 460/2011 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v z. n. p. (ďalej len „zákon č. 460/2011 Z. z.“) a ktorý novelizoval zákon o miestnych daniach sú druhy pozemkov zoskupené do piatich skupín (kategórii). V priznaní k dani z nehnuteľností, k dani za psa, k dani za predajné automaty a k dani za nevýherné hracie prístroje, v ktorom sa od roku 2013 priznávajú tieto dane, sa pozemky určené na zdanenie uvádzajú podľa druhu pozemku vedeného na správe katastra (§ 6 ods. 3 zákona o miestnych daniach). Ak druh pozemku, ktorý vlastní daňovník už nezodpovedá skutočnosti (napr. daňovník má záhradu a v katastri je výmera záhrady evidovaná ako orná pôda), je daňovník povinný podľa zákona č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) v z. n. p. (ďalej len „katastrálny zákon“) každú zmenu druhu pozemku oznámiť správe katastra, ktorá vykoná zmenu druhu pozemku.

Na vyrubenie dane z nehnuteľností je rozhodujúci stav k 1. januáru zdaňovacieho obdobia. Ak daňovník v priebehu roka 2012 požiadal správu katastra o zmenu druhu pozemku a táto zmena nebola správou katastra k 1. januáru 2013 ešte vykonaná, daňovník uvádza v priznaní na rok 2013 na zdanenie taký druh pozemku, aký má uvedený na liste vlastníctva k 31. decembru 2012.

Priznanie pozemku na zdanenie

Fyzická osoba kúpila pozemok, ktorý je na liste vlastníctva vedený ako „ostatné plochy“. Pozemok bol kúpený za účelom výstavby rodinného domu. Daňovníkovi bolo vydané stavebné povolenie, ktoré bolo k 1. januáru 2013 právoplatné. Má daňovník priznať daň za „ostatné plochy“, alebo za „stavebný pozemok“?

Členenie pozemkov podľa druhu pozemku ustanovuje zákon o miestnych daniach. Druhové členenie pozemkov podľa zákona o miestnych daniach nie je rovnaké s druhovým členením pozemkov podľa katastrálneho zákona, ktorý stavebné pozemky ako druh pozemku osobitne neeviduje.

Ak fyzická alebo právnická osoba má právoplatné stavebné povolenie na výstavbu stavby, ktorá sa po právoplatnom kolaudačnom rozhodnutí stane predmetom dane zo stavieb alebo predmetom dane z bytov, pozemok sa zdaňuje ako stavebný pozemok, aj keď na správe katastra je pozemok evidovaný ako „ostatné plochy“.

Na účely zákona o miestnych daniach sa za stavebný pozemok považuje ten pozemok (alebo viac pozemkov), ktorý je uvedený v právoplatnom stavebnom povolení, a to až do právoplatnosti kolaudačného rozhodnutia na takú stavbu, ktorá po skolaudovaní stavby je predmetom dane zo stavieb alebo ide o stavbu s bytmi alebo nebytovými priestormi, ktoré sú predmetom dane z bytov.

Ak daňovník má stavebné povolenie, ktoré nadobudlo právoplatnosť v priebehu roka 2012, na rok 2013 sa pozemok uvedený v právoplatnom stavebnom povolení priznáva ako stavebný pozemok. Celkovú výmeru stavebného pozemku tvoria parcely, ktorých parcelné čísla sú uvedené v právoplatnom stavebnom povolení.

Podľa zákona o miestnych daniach stavebný pozemok zanikne od roku nasledujúceho po nadobudnutí právoplatnosti kolaudačného rozhodnutia na stavbu a súčasne vzniká nový predmet dane zo stavi

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály