Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Účtovanie investícií do podielových fondov

Rubrika: Podvojné účtovníctvo

Každý subjekt s minimálnym finančným vedomím mal by pri každej investícii zvažovať tri základné parametre – konkrétne výnos, riziko a likviditu. Veľmi zaujímavú kombináciu týchto troch parametrov ponúka investovanie voľných finančných prostriedkov do podielových fondov.


Každý subjekt s minimálnym finančným vedomím mal by pri každej investícii zvažovať tri základné parametre – konkrétne výnos, riziko a likviditu. Veľmi zaujímavú kombináciu týchto troch parametrov ponúka investovanie voľných finančných prostriedkov do podielových fondov.

Podielový fond združuje majetok jednotlivých investorov, ktorý následne ukladá do rôznych nástrojov finančného trhu (cenné papiere, termínované vklady a iné) s cieľom čo najlepšieho zhodnotenia.

O výbere konkrétnych finančných nástrojov rozhoduje správca fondu – správcovská spoločnosť. Majetok združený v podielovom fonde ostáva vo vlastníctve investorov, nestáva sa teda majetkom správcovskej spoločnosti. Na potvrdenie svojho vlastníckeho podielu investori dostávajú podielové listy. Vedenie účtov podielového fondu zabezpečuje depozitár – banka. 

Definícia a členenie podielových fondov

Definícia podielového fondu

Podielový fond je majetok pozostávajúci najmä z cenných papierov a peňažných prostriedkov, ktoré sú v spoločnom vlastníctve investorov, osôb, ktoré si zakúpili podiel na majetku fondu. Ich vlastnícke práva sú reprezentované podielovými listami a každému z nich patrí podiel zodpovedajúci výške jeho investície. Podielový fond je vytváraný a spravovaný správcovskou spoločnosťou. 

Podielový fond funguje tak, že investori si zakúpia podiel na majetku fondu, ktorý reprezentuje podielový list fondu. Za finančné prostriedky získané od investorov manažéri investičnej spoločnosti nakupujú cenné papiere a obchodujú s nimi na svetových finančných trhoch. Výnosy z obchodov môžu byť vyplácané alebo opäť investované. Napokon treba poznamenať, že problematika kolektívneho investovania, činnosti správcovskej spoločnosti, ako aj samotné vytváranie a spravovanie podielových fondov je predmetom zákona č. 594/2003 Z. z. o kolektívnom investovaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o kolektívnom investovaní“).

Formy podielových fondov a dividendy

Cena jedného podielu podielového fondu je určená aktuálnou hodnotou celkového čistého majetku podielového fondu pripadajúceho na jeden podiel. Celé zhodnotenie investovaného majetku po úhrade vymedzených nákladov na správu je pripísané v prospech podielnikov. Čím úspešnejšie investuje správcovská spoločnosť majetok podielového fondu, tým vyššie zhodnotenie dosiahnu podielnici. Správcovské spoločnosti najčastejšie umožňujú investovať do dvoch foriem podielových fondov. Sú to:

  • výnosové fondy, t. j. také, ktoré vyplácajú ročnú dividendu určenú na základe vývoja hodnoty podielu za uplynulý účtovný rok,
  • rastové (resp. plne rastové) fondy, t. j. také, ktoré celú dividendu reinvestujú a hodnota investície podielnika sa tak navýši o príslušnú sumu dividendy.
Základné typy podielových fondov

Otvorený podielový fond – podielový fond, ktorého podielnik má právo, aby mu na jeho žiadosť boli vyplatené podielové listy z majetku v tomto podielovom fonde. Otvorený podielový fond vytvára správcovská spoločnosť vydávaním podielových listov. Peňažné prostriedky získané vydávaním podielových listov a majetok nadobudnutý za ne v otvorenom podielovom fonde sú spoločným majetkom podielnikov. Na majetok v otvorenom podielovom fonde sa nepoužijú § 136 až § 142 Občianskeho zákonníka o spoluvlastníctve. Každý podielnik môže uplatňovať svoje práva voči správcovskej spoločnosti samostatne. 

Pri otvorenom podielovom fonde je teda podielnik oprávnený kedykoľvek predložiť podielový list na vyplatenie správcovskej spoločnosti. Správcovská spoločnosť, ktorá tento fond spravuje, je povinná bez zbytočného odkladu po doručení úplnej žia- dosti vyplatiť podielnikovi podielový list s použitím prostriedkov z majetku v tomto otvorenom podielovom fonde za aktuálnu cenu v deň doručenia úplnej žiadosti o vyplatenie. To znamená, že investor pri predložení podielového listu na vyplatenie nie je viazaný žiadnym termínovaním týchto cenných papierov. Informácia o aktuálnej cene podielov, za ktorú možno každý z nich predať, je dostupná u správcovskej spoločnosti, v ekonomickej tlači a na internete. Takže podielnik môže sledovať jej vývoj a v prípade záujmu o inkasovanie peňazí zo zhodnotenej investície zvoliť si najvhodnejší moment na vrátenie podielových listov.

Uzavretý podielový fond – podielový fond, ktorého podielnik nemá právo, aby mu na jeho žiadosť boli vyplatené podielové listy z majetku v tomto podielovom fonde. Uzavretý podielový fond vytvára správcovská spoločnosť vydávaním podielových listov. Ide o takú formu podielového fondu, ktorý je vytvorený len na čas určitý. Podľa § 62 ods. 5 zákona o kolektívnom investovaní nesmie byť dlhší ako 10 rokov a podielnik je oprávnený predložiť na vyplatenie podielový list až po uplynutí vopred stanovenej doby. V takomto fonde sú teda investície termínované. V praxi ide o menej využívaný typ fondu.

Špeciálny podielový fond – otvorený podielový fond, ktorého podielové listy nemôžu byť verejne ponúkané na území členského štátu EÚ postupom podľa § 60 zákona o kolektívnom investovaní. Špeciálny podielový fond vytvára správcovská spoločnosť vydávaním podielových listov. Špeciálny podielový fond môže byť vytvorený ako:

  • rizikový špeciálny podielový fond,
  • diverzifikovaný špeciálny podielový fond.

Rizikový špeciálny podielový fond môže mať najviac 50 podielnikov, alebo musí byť obmedzené vydávanie jeho podielových listov tak, aby bolo možné nadobudnúť podielové listy len za aktuálnu cenu prevyšujúcu 40 000 EUR na jedného investora, alebo aby počiatočná hodnota podielu bola najmenej 40 000 EUR.

Na diverzifikovaný špeciálny podielový fond sa nevzťahujú obmedzenia ako pri rizikovom špeciálnom podielovom fonde. Počet podielnikov alebo počet vydávaných podielových listov diverzifikovaného špeciálneho podielového fondu možno obmedziť, len ak je to uvedené v štatúte.

Členenie podielových fondov podľa rizika trhu

Fondy peňažného trhu – trvalo investujú na trhu pevne úročených cenných papierov a na peňažnom trhu (teda na trhu krátkodobého a strednodobého pôžičkového kapitálu). Tieto cenné papiere môžu byť vydané len štátom, centrálnou bankou alebo komerčnou bankou. Produkty peňažného trhu sa považujú, vzhľadom na charakter dlžníkov (štát, banky) za bezpečné, a preto sa považujú za najbezpečnejšie aj fondy zamerané na tento segment trhu.

Dlhopisové fondy – trvalo investujú do dlhových cenných papierov so splatnosťou dlhšou ako 1 rok. Dlhopisy sú vzhľadom na povahu dlžníkov (okrem štátu a bánk aj obce, mestá a komerčné spoločnosti) a na dlhšiu dobu splatnosti považované za rizikovejšie ako peňažné, ale stále za relatívne bezpečné cenné papiere. Dlhopisové fondy sú určené konzervatívnym investorom, ktorí majú záujem uložiť svoje peniaze na obdobie dlhšie ako jeden rok a očakávajú výnos nad úrovňou termínovaných vkladov v bankách. 

Akciové fondy – trvalo investujú na akciovom trhu minimálne 85 % aktív. Tento typ fondu je vo svete najrozšírenejší. Hlavným dôvodom investovania do akciových fondov je možnosť nadštandardných výnosov. Je však zároveň najrizikovejším typom fondu. Akciové fondy sú určené pre investorov, ktorí uprednostňujú dlhodobé zhodnocovanie svojej investície (5 rokov a viac) a očakávajú jej vysoké zhodnotenie pri primeranom riziku.

Zmiešané fondy – investujú do rôznych aktív na rôznych trhoch, pričom nie sú stanovené pevné limity pre podiel akcií či dlhopisov. Zmiešané fondy sa snažia vhodnou kombináciou investícií dosiahnuť vyšší výnos ako peňažné či dlhopisové fondy, ale s rizikom priamo úmerne rastúcim s podielom akciových titulov v portfóliu fondu. Zmiešané fondy sú vhodné pre investorov, ktorí majú záujem zhodnocovať svoje prostriedky v období dlhšom ako 3 roky a očakávajú vyšší výnos ako v prípade bankových produktov a dlhopisov v príslušnej mene.

Fondy fondov – trvalo investujú do podielových listov a akcií iných fondov. Z hľadiska bezpečnosti sa tieto fondy označujú za fondy s rizikom menším ako pri akciových fondoch.

Účtovný režim investícií do podielových fondov

Pri investíciách do podielových fondov investori obdržia podielové listy. Podielovým listom sa rozumie cenný papier, s ktorým je spojené právo podielnika na zodpovedajúci podiel na majetku v podielovom fonde a právo podieľať sa na výnose z tohto majetku. Podielový list môže znieť na jeden alebo viac podielov na majetku v podielovom fonde. Podielový list je potrebné pokladať za cenný papier, čo je zrejmé aj z § 2 ods. 2 písm. c) zákona č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o cenných papierov) v znení neskorších predpisov (ďalej iba „zákon o cenných papieroch“). Podľa neho podielové listy v zmysle zákona o kolektívnom investovaní patria do sústavy cenných papierov. Podľa zákona o cenných papieroch predstavuje cenný papier zápis oceniteľný peniazmi v podobe a forme ustanovenej zákonom, s ktorým sú spojené práva podľa zákona o cenných papieroch a práva podľa osobitných zákonov, najmä oprávnenie požadovať určité majetkové plnenie alebo vykonávať určité práva voči osobám určeným zákonom. 

Podielové listy v podielovom fonde je potrebné považovať na účely účtovníctva za tzv. majetkové cenné papiere. Majetkové cenné papiere vo všeobecnosti prinášajú ich majiteľom pravidelné výnosy plynúce z tohto majetku vo forme dividend, úrokov, tantiém, podielu na zisku, umožňujú partic

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály