Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

O rok by mal byť Fond národného majetku SR už minulosťou

Kategória: Spravodajstvo

Ministerstvo hospodárstva navrhuje, aby sa právnym nástupcom FNM stala takzvaná Národná správcovská spoločnosť, ktorá bude spadať pod jeho kompetencie.

 

 

 

BRATISLAVA 3. septembra (SITA) - Fond národného majetku SR (FNM) by mal ukončiť svoju činnosť v septembri budúceho roku. Do konca marca budúceho roka by malo Ministerstvo hospodárstva SR (MH) predložiť na rokovanie vlády návrh zákona o zrušení fondu. O mesiac neskôr by sa mali zákonom už zaoberať poslanci Národnej rady SR. Ministerstvo hospodárstva navrhuje, aby sa právnym nástupcom FNM stala takzvaná Národná správcovská spoločnosť, ktorá bude spadať do jeho kompetencie.

Hlavnou činnosťou správcovskej spoločnosti bude centrálna správa majetkových účastí a výkon akcionárskych práv v podnikoch, kde má štát účasť. Výnimkou budú energetické podniky, ktoré budú pod správou Štátneho energetického holdingu, taktiež zriadeného na ministerstve hospodárstva. Národná správcovská spoločnosť bude riadená trojčlenným výkonným výborom a kontrolovaná trojčlennou dozornou radou. "Akékoľvek nakladanie s majetkovými účasťami Národnej správcovskej spoločnosti bude podliehať kontrole vládou," upozornil rezort hospodárstva.

Prípadnú privatizáciu podnikov s účasťou štátu by malo po zrušení fondu zabezpečovať samotné ministerstvo hospodárstva. "V tejto súvislosti je potrebné uviesť, že jednou z možných ciest naštartovania kapitálového trhu je IPO (Initial Public Offering) a to formou predaja podnikov s majetkovou účasťou štátu cez burzu cenných papierov, čím by sa zvýšila likvidita slovenského kapitálového trhu prostredníctvom nových a kvalitných emisií," konštatoval rezort hospodárstva.

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 

 

 

 

 

 


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.