Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Daňoví dlžníci dlhovali štátu ku koncu vlaňajška takmer 2 mld. €

Kategória: Spravodajstvo

Finančná správa SR evidovala ku koncu minulého roka v zozname dlžníkov 1 854 právnických osôb, pričom ich celková suma daňových nedoplatkov predstavovala 1,597 mld. eur. Rovnako daniari evidovali takmer 3 500 fyzických osôb s dlhom prevyšujúcim 373 mil. eur.

 

 

 

BRATISLAVA 3. augusta (SITA) - Daňoví dlžníci dlhovali ku koncu vlaňajška štátu takmer 2 mld. eur. Finančná správa SR evidovala ku koncu minulého roka podľa zverejneného zoznamu dlžníkov celkovo 1 854 právnických osôb, pričom ich suma daňových nedoplatkov predstavovala 1,597 mld. eur. Zhruba tento objem prostriedkov bude musieť vláda nájsť, aby v budúcom roku znížila deficit verejných financií pod úroveň 3 % hrubého domáceho produktu. Rovnako daniari evidovali aj 3 448 fyzických osôb, ktorých daňové nedoplatky predstavovali viac ako 373 mil. eur. Finančné riaditeľstvo (FR) SR však upozorňuje, že niektoré dlhy už mohli byť aj čiastočne alebo úplne splatené.

"Uverejnený zoznam obsahuje aj údaje o tých daňových dlžníkoch, u ktorých došlo v priebehu obdobia po zverejnení údajov k čiastočnému plneniu a preto nie je možné vylúčiť, že v priebehu úkonov správcu dane daňový dlžník dlh zaplatí resp. bude dlžná suma vymožená z majetku daňového dlžníka v celosti alebo čiastočne a to vzhľadom na hodnotu majetku podliehajúceho exekučnému konaniu," uviedla pre agentúru SITA vedúca komunikačného oddelenia FR SR Miroslava Slemenská.

Daniari zároveň tvrdia, že robia všetko pre to, aby vymohli čo najviac evidovaných pohľadávok. "S nedoplatkami dlžníkov, ktoré sú uvedené v zozname sa nakladá v zmysle daňového poriadku, to znamená je potrebné zabezpečiť a vykonať všetky úkony smerujúce k jeho vybratiu od výzvy až po exekučné konanie. Aj napriek tomu, že nedoplatok môže byť napr. v januári nasledujúceho roka uhradený, v zozname dlžníkov sa eviduje ako nedoplatok k 31. decembru predchádzajúceho roka," dodáva Slemenská.

Finančné riaditeľstvo zverejňuje v zmysle daňového poriadku zoznamy daňových dlžníkov k 31. decembru predchádzajúceho roka, u ktorých výška daňových nedoplatkov presiahla u fyzickej osoby 17 000 eur a u právnickej osoby 170 000 eur a nezaniklo právo na ich vymáhanie. Zoznam pritom zachytáva stav nedoplatkov ku koncu roka, bez ohľadu na termín vzniku nedoplatku. "Teda môžu sa v zozname vyskytnúť aj nedoplatky staršie, na ktorých už mohlo byť zahájené exekučné konanie, ako aj nedoplatky aktuálne, na ktoré ešte nebola zaslaná ani prvá výzva na jeho uhradenie," spresňuje finančné riaditeľstvo.

V roku 2011 si daňová správa stanovila za cieľ vymôcť daňové nedoplatky vo výške 152,8 mil. eur. Ku koncu roka vymohli daniari celkovo 184 mil. eur, čo predstavovalo plnenie na viac ako 120 %. V zverejnenom zozname dlžníkov daniari zverejňuj meno a priezvisko fyzickej osoby, jej trvalý pobyt alebo miesto podnikania, ak je odlišné od trvalého pobytu, obchodné meno alebo názov právnickej osoby a jej sídlo a taktiež sumu daňových nedoplatkov.

 

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 

 

 


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov