Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Úrady u nás vybavujú vratky DPH viac-menej efektívne

Kategória: Spravodajstvo

Aj keď vybavovanie vratiek dane z pridanej hodnoty na Slovensku nie je ideálne, stále sme sa v prieskume KPMG umiestnili v prvej polovici rebríčka spomedzi 65 hodnotených krajín.

BRATISLAVA 15. augusta (SITA) - Slovenské úrady spracúvajú vratky dane z pridanej hodnoty firmám, ktoré predávajú svoje tovary v zahraničí, viac-menej efektívne. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KPMG, ktorá hodnotila procesy vracania dane z pridanej hodnoty, resp. v niektorých krajinách dane z tovarov a služieb, v 65 štátoch. Slovensko sa v tomto hodnotení umiestnilo v prvej polovici rebríčka.

KPMG v prieskume hodnotila rýchlosť a vynaložené náklady pri vratkách dane z pridanej hodnoty. Podľa výsledkov prieskumu 40 % krajín vracia spomínané dane firmám, ktoré majú sídlo v danom štáte, efektívne. "To znamená, že tieto krajiny vracajú daň obvykle do 56 dní od predloženia žiadosti, a to bez vykonania daňovej kontroly,“ píše v správe KPMG. Z 20 najväčších ekonomík sveta, ktoré majú zavedený takýto systém daní, len osem dosiahlo najvyššie možné skóre. 

"Slovensko sa v tejto časti prieskumu umiestnilo v lepšej polovici, keďže naše daňové úrady vybavujú žiadosti viac-menej efektívne,“ konštatuje KPMG. Toto hodnotenie však zároveň znamená dobu vrátenia dane dlhšiu ako 56 dní od podania žiadosti alebo časté daňové kontroly pred vrátením dane. „V porovnaní so susednými krajinami nás v efektivite predbehlo Rakúsko aj Česká republika. Poľsko aj Maďarsko dosiahli rovnaké hodnotenie ako my,“ uvádza sa v správe. 

Z ďalších zistení vyplynulo, že v prípade podnikov so sídlom mimo krajiny, kde sa žiada o vrátenie dane, iba 34 % skúmaných štátov spracováva tieto žiadosti efektívne. V praxi to znamená, že vrátenie spomínaných daní je možné aj bez nutnosti registrácie v tejto krajine. Túto skutočnosť víta veľa zahraničných firiem. 

V takmer tretine krajín zahraničné podniky vo všeobecnosti nemajú nárok na vrátenie dane z pridanej hodnoty, resp. dane z tovarov a služieb, alebo je vrátenie dane možné len v obmedzených prípadoch. Z 20 najväčších ekonomík sveta iba Nemecko, Holandsko a Veľká Británia dosiahli najvyššie možné hodnotenie. Najvyššie hodnotenie v tejto časti prieskumu dosiahlo aj Slovensko. "V porovnaní so susedmi však nevynikáme, keďže rovnaké podmienky ponúkajú zahraničným firmám aj okolité krajiny," dodáva KPMG.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.