Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Schémy na zníženie daní stoja Britániu miliardy libier

Kategória: Spravodajstvo

Britský Národný audítorský úrad uviedol, že úrad pre výber daní a ciel, HM Revenue and Customs (HMRC), nemá doriešených 41 tis. prípadov týkajúcich sa jednotlivcov a firiem, pričom v nich ide o sumu až do výšky 10,2 mld. libier (GBP).

BRATISLAVA 21. novembra (SITA) - Neschopnosť britského úradu pre výber daní a ciel, HM Revenue and Customs (HMRC), dôkladne obmedziť agresívne schémy na legálne znižovanie daní, stojí Veľkú Britániu miliardy libier. Britský Národný audítorský úrad (NAO) uviedol, že HMCR nemá doriešených 41 tis. prípadov týkajúcich sa jednotlivcov a firiem, pričom v nich ide o sumu až do výšky 10,2 mld. libier (GBP). Audítorský úrad uviedol, že riešiť problém znižovania daňovej povinnosti, ktoré nie je nelegálne, je ťažké, ale HMRC musí konať lepšie. Uviedla to v stredu stránka bbc.co.uk.

Podľa NAO daňové úrady v rokoch 2004 až 2011 odhalili približne 2 300 schém na legálne zníženie daňovej povinnosti, pričom za posledné štyri roky sa objavuje každoročne viac ako 100 nových schém. "Ľudia, ktorí platia dane hneď a v celej výške, budú deprimovaní pri zistení, že obrovský rozsah znižovania daňovej povinnosti prevažuje nad snahou HMRC proti tomu bojovať," povedala Margaret Hodgeová, predsedníčka parlamentného výboru pre verejné účtovníctvo. Hovorkyňa HMRC uviedla, že pri zmene schém na znižovanie daňovej povinnosti sa musí meniť aj prístup úradu. "Zavedenie zákona proti zneužívaniu v roku 2013 posilní našu činnosť zameranú proti znižovaniu daňovej povinnosti," dodala.

(1 EUR = 0,80465 GBP)

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.