Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Rezort financií navrhuje zrušiť kolkové známky až o rok neskôr

Kategória: Spravodajstvo

Ministerstvo financií chce posunúť termín zrušenia kolkových známok z januára 2013 na január 2014.

BRATISLAVA 1. júla (SITA) - Kolkové známky, ktoré mali byť zrušené k začiatku budúceho roka, sa zrejme budú predávať až do konca roka 2013. Rezort financií chce totiž novelou zákona o zrušení kolkových známok posunúť termín zrušenia kolkových známok z januára 2013 na január 2014. "Dôvodom tejto zmeny sú úvahy o zabezpečení centrálneho riešenia výberu a zúčtovania poplatkov, ktoré bude možné platiť aj novými, modernými spôsobmi, ako je platobná karta, SMS či internet," odôvodňuje tento krok rezort financií v novele zákona o správnych poplatkoch, ktorá obsahuje aj zmenu spomínaného zákona o zrušení kolkových známok.

Kolkové známky by sa podľa návrhu rezortu financií mali predávať do 31. decembra 2013 a používať ich na úhradu správnych a súdnych poplatkov by malo byť možné do konca septembra 2014. "Zakúpené a nepoužité kolkové známky bude možné vrátiť prostredníctvom Slovenskej pošty, a.s. Banská Bystrica a žiadateľovi sa do 30 dní vráti hodnota kolkových známok po overení ich pravosti," dopĺňa ministerstvo.

Zrušenie používania kolkových známok presadilo ministerstvo financií pod vedením bývalého ministra Ivana Mikloša. Poslanci NR SR odsúhlasili tento zámer v druhej polovici októbra 2011. Rezort financií v zákone o zrušení kolkových známok taktiež zaviedol možnosť použiť známky do konca septembra 2013, ak ich poplatník zakúpil pred zrušením, ako aj vrátenie neplatných kolkových známok. Ministerstvo odôvodňovalo zrušenie kolkov aj tým, že používanie kolkových známok v praxi stráca svoj pôvodný význam, ktorým bola jednoduchosť platieb, všeobecná a ľahká dostupnosť a nízke náklady na ich výrobu.

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.