Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Rezort financií chce zdaniť výnosy z predaja kvót 80 % sadzbou

Kategória: Spravodajstvo

Predpokladaný výnos z dodatočného zdanenia kvót by mal predstavovať zhruba 150 mil. eur.

Predpokladaný výnos z dodatočného zdanenia kvót by mal predstavovať zhruba 150 mil. eur.

Správa DANE: Rezort financií chce zdaniť výnosy z predaja kvót 80 % sadzbou rozšírená o reakciu predsedu strany Smer-SD Roberta Fica v treťom odseku

BRATISLAVA 26. novembra (SITA) - Ministerstvo financií SR chce zdaniť výnosy firiem z predaja emisných kvót v nasledujúcich dvoch rokoch 80-percentnou sadzbou dane. Výsledkom tohto kroku by podľa ministra financií Ivana Mikloša mal byť príjem do štátneho rozpočtu, ktorý by aspoň z časti vykryl stratu spôsobenú bývalou vládou Roberta Fica. Tá totiž podľa Mikloša nekonala pri predeľovaní emisných kvót v súlade s verejným záujmom ale v záujme firiem. Ako doplnil minister financií na piatkovej tlačovej besede, predpokladaný výnos z dodatočného zdanenia kvót by mal predstavovať zhruba 150 mil. eur.

Vedenie ministerstva financií kritizuje pôsobenie predchádzajúcej vlády Roberta Fica aj za to, že rozdeľovala firmám kvóty nerovnomerne a k viacerým spoločnostiam bola podľa Mikloša mimoriadne štedrá. Navrhované mimoriadne zdanenie výnosov z predaja kvót by sa pritom malo dotknúť zhruba 133 firiem.

"Povolenky tohto typu vydávalo ministerstvo životného prostredia a ja detaily o tom neviem. Ale ministerstvo životného prostredia malo jasný povel, všade tam, kde išlo o investície do životného prostredia umožniť týmto spoločnostiam, aby mali príjem z emisných limitov. Preto zase čo vidí pán Mikloš, nie je pravda," reagoval na piatkovej tlačovej besede šéf opozície Robert Fico. Podľa neho pri prideľovaní emisných povoleniek nebol porušený žiadny zákon. “Postupovalo sa v súlade so zákonom. A nech sa páči, nech to zdania, ale potom im chcem zablahoželať k tomu, že obrovské množstvo slovenských firiem bude v ťažkostiach," konštatoval Fico.

Podľa riaditeľa Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR Jána Tótha sa bude navrhované zdanenie týkať nielen výnosov z predaja nadalokovaných kvót, ale aj ich držby. Ministerstvo financií chce zaviesť zdanenie kvót do praxe prostredníctvom pozmeňovacieho návrhu k novele zákona dani z príjmov.

Slovenské firmy, ktoré participujú v Európskej schéme obchodovania s emisiami, musia kryť vypúšťanie skleníkových plynov povolenkami, ktoré im boli bezodplatne pridelené. Pre obdobie rokov 2008 až 2012 dostala väčšina slovenských podnikov podľa Inštitútu finančnej politiky podstatne viac povoleniek, ako zodpovedá ich potrebe. "Za prvé dva roky je percentuálna nadalokácia slovenských firiem najvyššia v EÚ,“ uvádza inštitút. Keďže firmy môžu tento prebytok voľne predať, disponujú podľa IFP hodnotným aktívom, ktoré pre nich znamená tzv. neočakávané zisky. Ministerstvo financií odhaduje, že celkové výnosy z tejto skrytej podpory dosahujú za celé päťročné obdobie 666 mil. eur. "Nakoľko ide o neočakávané zisky, ich prípadné zdanenie by neznížilo všeobecnú kvalitu podnikateľského prostredia na Slovensku," dopĺňa IFP.

Medzi tri firmy s relatívne najvyššou nadalokáciou kvót patria podľa rezortu financií Tehelne Vranov, s. r. o. Petrochema, a. s. v konkurze a Siderit, s. r. o. Nižná Slaná. Spoločnosť U.S. Steel Košice, s. r. o. je podľa ministerstva firmou s absolútne najvyššou nadalokáciou kvót, ktorá za roky 2008 a 2009 dosahuje spolu hodnotu 83,5 mil. eur. Nasledujú Slovenské elektrárne, a. s. a rafinéria Slovnaft, a. s.

Zámer dodatočne zdaniť výnosy firiem z predaja emisných kvót predstavil minister financií Ivan Mikloš po štvrtkovom rokovaní koaličnej rady. Počas pôsobenia bývalej vlády Roberta Fica boli totiž podľa Mikloša kvóty rozdané firmám netransparentne a pre štát nevýhodne. Zástupcovia koaličných strán sa na rokovaní dohodli na viacerých zmenách oproti pôvodne navrhovaným opatreniam v daňovom a odvodovom systéme. Príjmy získané z dodatočného zdanenia výnosov z predaja emisných kvót majú byť určené na vykrytie týchto opatrení a väčšia časť príjmov by mala byť použitá na vytvorenie rezervy na prípadné nepredvídateľné výdavky alebo na väčšie zníženie deficitu verejných financií.

© 2010, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.