Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Matovič chce pre regulované firmy daň z príjmov vo výške 39 %

Kategória: Spravodajstvo

Vyššie zdanenie iba vybraných firiem by podľa Igora Matoviča neodrádzalo napríklad investorov, ktorí by chceli investovať na Slovensku.

BRATISLAVA 28. novembra (SITA) - Vyššiu daň z príjmov by mali podľa Igora Matoviča (OĹaNO) platiť len bohaté firmy. Matovič chce preto v rámci rokovania o novele zákona o dani z príjmov presadiť pozmeňujúci návrh, podľa ktorého by mali regulované firmy a banky so základom dane prevyšujúcim 30 mil. eur platiť 39-percentnú daň z príjmov. Pre ostatné firmy by tak ako doteraz platila 19-percentná sadzba dane z príjmov.

Vyššie zdanenie by tak podľa Igora Matoviča postihlo len niektoré firmy a neodrádzalo by napríklad investorov, ktorí by chceli investovať na Slovensku. "Môžeme si vybrať, či pokazíme podnikateľské prostredie pre všetkých a odradíme prípadných investorov, lebo budeme mať najvyššiu daň zo všetkých okolitých krajín, alebo zachováme naďalej pre klasických podnikateľov, pre státisíce firiem, 19-percentnú daň," vyhlásil v stredu Matovič.

Výnos z takto upravenej dane z príjmov pre právnické osoby by bol podľa Matoviča zhruba na rovnakej úrovni, ako očakáva rezort financií v prípade zvýšenia sadzby dane pre všetky právnické osoby na 23 %. Naviazanie výšky sadzby dane z príjmov na základ dane podľa Matoviča vyplýva z predvolebných sľubov Smeru-SD. "Plníme sľub Smeru, zavádzame vyššie zdanenie pre bohaté firmy," uviedol líder OĹaNO.

Ministerstvo financií v novele zákona o dani z prímov, o ktorej budú poslanci rokovať v druhom čítaní už na aktuálnej schôdzi parlamentu, napríklad obmedzuje možnosť uplatnenia 40-percentných paušálnych výdavkov v maximálnej výške 5 040 eur ročne, resp. 420 eur mesačne. Rovnako rezort ruší možnosť uplatnenia paušálnych výdavkov pri prenájme nehnuteľností, či zvyšuje sadzby dane z príjmov pre právnické osoby na 23 %. V prípade fyzických osôb sa má uplatňovať 19-percentná sadzba zo základu dane do výšky 176,8-násobku platného životného minima a pri základe dane presahujúcom túto hranicu už 25-percentná sadzba dane.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.