Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Korporátne dane tak skoro podľa Fica neklesnú

Kategória: Spravodajstvo

Premiér Robert Fico zníženie sadzby dane z príjmov právnických osôb v budúcnosti nevylúčil, v najbližších dvoch až troch rokoch to však príliš optimisticky nevidí

BRATISLAVA 4. decembra (SITA) - Premiér Robert Fico návrat devätnásťpercentnej dane z príjmov právnických osôb v budúcnosti nevylučuje, tak skoro sa však zrejme podnikatelia nedočkajú. Naznačil to na utorňajšej diskusii HNClubu. Filozofia, ktorú naznačil minister financií Peter Kažimír, že keď sa zlepšia hospodárske podmienky, výška dane sa môže opäť znížiť na 19 %, je podľa Fica správna. Prijaté konsolidačné rozhodnutia totiž podľa jeho slov vláda prijala, lebo inú cestu v danom okamihu nevidela.

Čo sa týka termínu možného návratu k nižšej sadzbe, tam to príliš pozitívne premiér Fico nevidí. Tvrdí, že je veľkým pesimistom pri pohľade na najbližšie mesiace. "Takže ja si nemyslím, že by v priebehu dvoch troch rokov sme boli schopní tak skonsolidovať a tak rozbehnúť ekonomiku na Slovensku, že by sme mohli opäť prijímať rozhodnutia, ktoré by odbremeňovali podnikateľský sektor, napríklad 19-percentnú daň," vyhlásil v utorok na HNClube.

Negatívne vyhliadky dokazuje aj skutočnosť, že podľa premiéra už žiadna rezerva, ktorú pôvodne avizoval minister financií v budúcoročnom rozpočte, nebude. "Prognóza, ktorá bola vypracovaná, ukázala, že rezerva, ktorú sme si nastavili v rozpočte, je definitívne minutá," vyhlásil predseda vlády. Ak sa pritom podľa neho ukáže potreba prijímať ďalšie konsolidačné opatrenia, vláda ich prijme. Podľa Fica však nepôjde o opatrenia, ktoré by vyťahovali peniaze od bežných ľudí.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.