Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Cena zlata pokračuje v raste a pohybuje sa najvyššie za takmer 6 rokov

Kategória: Spravodajstvo

Cena zlata pokračuje v raste a pohybuje sa na takmer 6-ročných maximách.

Londýn/Frankfurt nad Mohanom 21. júna (TASR) -  V piatok po prvýkrát od septembra 2013 prekročila hranicu 1400 USD (1238,17 eura) za uncu (31,1 g).
      Spotová cena zlata sa v piatok dostala až na 1411 USD. V eurách sa cena zlata vyšplhala až na 1248, čo je najviac od apríla 2013.
      Je viac faktorov, ktoré podporujú zdražovanie zlata. Dôležitým bodom je menová politika. Americká centrálna banka (Fed) v stredu (19. 6.) signalizovala pripravenosť znížiť úrokové sadzby. Vyhliadky na pokles sadzieb podporujú zlato, keďže to neprináša v protiklade k mnohým iným investíciám pravidelné výnosy vo forme úrokov.
      K tom je tiež potrebné pripočítať oslabenie dolára, ktorého kurz pre očakávanie nižších sadzieb klesá. Zlato sa obchoduje v amerických dolároch, takže oslabenie dolára ho zlacňuje pre držiteľov iných mien.
      Tretím dôvodom zdraženia zlata sú viaceré politické riziká. Medzi ne patrí predovšetkým aktuálne veľké napätie medzi USA a Iránom. K tomu je potrebné pripočítať ešte obchodné konflikty, predovšetkým obchodný spor medzi USA a Čínou. A zlato je považované za bezpečnú investíciu v časoch neistoty.
      (1 EUR = 1,1307 USD)

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov