Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Záujem českých firiem o daňové raje stále rastie

Kategória: Spravodajstvo

Ak by českí podnikatelia zachovali tempo zapájania svojich firiem do medzinárodných holdingov po celý zvyšok tohto roku, išlo by o najväčší odliv za posledné tri roky.

BRATISLAVA 7. augusta (SITA, Mediafax) - Záujem českých spoločností o presun sídla do takzvaných daňových rajov rastie. Česká kapitálová informačná agentúra (ČEKIA) o tom v utorok informovala s tým, že počet českých firiem s vlastníkom z daňového raja presiahol 12 tisíc, čo je 3,29 percenta firiem registrovaných v Českej republike. "Počet vlastníkov českých firiem, ktorí pochádzajú z destinácií považovaných za daňové raje, sa od konca roku 2011 do 30. júna 2012 zvýšil o 294, čo predstavuje nárast o 2,5 percenta na 12 046 spoločností," uviedla Petra Štěpánová, analytička skupiny Bisnode, pod ktorú ČEKIA spadá.

K najatraktívnejším daňovým rajom podľa informácií ČEKIA aj naďalej patrí Holandsko, Cyprus a Luxembursko. Najväčší relatívny prírastok v prvom polroku zaznamenali Bahamy, Belize a Seychely. Z informácií agentúry vyplýva, že za celý minulý rok sa do daňového raja presídlilo 328 tuzemských spoločností. Z daňového raja je tak momentálne kontrolovaných 3,29 percenta z 366,5 tis. firiem registrovaných v Česku.

Ako uviedla Štěpánová, ak by českí podnikatelia zachovali tempo zapájania svojich firiem do medzinárodných holdingov po celý zvyšok tohto roku, išlo by o najväčší odliv za posledné tri roky. Celkový počet českých firiem s majiteľom z daňového raja by na konci roku 2012 dosiahol 12 340, čo by predstavovalo medziročný prírastok o 10,5 percenta. "Zdá sa, že ani pravicová vláda zatiaľ nedokázala zastaviť, ale ani zbrzdiť záujem českých podnikateľov o presun sídla do daňového raja," uzavrela Štěpánová.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 

 

 

 


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.