Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Zamestnávatelia žiadajú zlepšiť podmienky pre podnikanie

Kategória: Spravodajstvo

Spoločný návrh na zlepšenie podnikateľského prostredia na Slovensku by zamestnávatelia chceli prostredníctvom prezidenta Ivana Gašparoviča odovzdať budúcej vláde.

BRATISLAVA 18. januára (SITA) - Zamestnávateľské organizácie na Slovensku chcú vytvoriť spoločný návrh na zlepšenie podnikateľského prostredia na Slovensku, ktorý by prostredníctvom prezidenta Ivana Gašparoviča odovzdali budúcej vláde. Po stretnutí predstaviteľov Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ), Klubu 500, Republikovej únie zamestnávateľov a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory s hlavou štátu to uviedol generálny sekretár AZZZ Oto Nevický. "Chceli by sme, aby sa tieto problémy stali súčasťou budúceho programového vyhlásenia vlády," povedal. Podľa hovorcu prezidenta Mareka Trubača sa bude prezident po dodaní materiálu od zamestnávateľov snažiť presvedčiť osobu, ktorá bude zostavovať vládu, aby zamestnávateľské návrhy obsahoval program novej vlády.

Slovensko podľa zamestnávateľov musí pridať v zlepšovaní podnikateľského prostredia. Po pondelkovom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR o správe o stave podnikateľského prostredia v SR to uviedol viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) Rastislav Machunka. "Opatrenia musíme zásadnejším spôsobom zradikalizovať tak, aby si budúca vláda zobrala za svoje zlepšovanie podnikateľského prostredia ako kľúčový nástroj na zlepšenie sociálnej a ekonomickej situácie občanov," povedal. Konkurencieschopnosť Slovenska sa podľa Machunku v poslednom období zhoršila vzhľadom na to, že iné krajiny podmienky pre podnikateľov zlepšovali.

Za jeden z dôležitých faktorov zlepšovania podnikateľského prostredia považuje viceprezident AZZZ reformu daní a odvodov. "Z mnohých vyjadrení v predvolebnom období vidíme, že je tu istá ambícia zvyšovať zdanenie práce, čo vnímame negatívne," upozornil Machunka. Za potrebný krok tiež označil zefektívnenie činnosti štátnej a verejnej správy, boj s korupciou, efektívne vynakladanie finančných prostriedkov a stabilné legislatívne prostredie. "Neustále zmeny zákonov zhoršujú prehľadnosť a postavenie podnikateľov," skonštatoval.

Ako sa uvádza v správe o stave podnikateľského prostredia v SR, Slovensko si zhoršilo postavenie v rebríčkoch hodnotenia podnikateľského prostredia, ktoré vydáva Svetová banka a Svetové ekonomické fórum. "Dôvod takéhoto umiestnenia je najmä dôsledkom zlepšenia indikátorov v ostatných hodnotených krajinách, ako i zmena metodiky hodnotenia," uvádza sa v materiáli.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.