Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Slovensko dominuje rastu výroby automobilov v Európe

Kategória: Spravodajstvo

 

 

 

Slovensko je na čele rebríčka aj v absolútnom vyjadrení s medziročným skokom produkcie v tomto roku až o 260 tisíc áut, hneď za Ruskom, kde sa predpokladá zvýšenie výroby o viac ako 350 tis. vozidiel.

 

 

 

 

 

 

BRATISLAVA 13. augusta (SITA) - Kým výroba vozidiel v krajinách ako Nemecko, Španielsko či Taliansko v aktuálnom roku poklesne o takmer milión kusov, Slovensko zaznamená rast výroby až o vyše 40 percent oproti vlaňajšku. Slovensko je tak na čele rebríčka aj v absolútnom vyjadrení s medziročným skokom produkcie v tomto roku až o 260 tisíc áut, hneď za Ruskom, kde sa predpokladá zvýšenie výroby o viac ako 350 tis. vozidiel. Vyplýva to z prognózy inštitútu Autofacts divízie spoločnosti PwC špecializovanej na automobilový priemysel.

Autofacts zároveň prognózuje na druhý polrok tohto roka nárastu objemu výroby automobilov aj v Číne a Indii. Polepšiť by si mala aj Severná Amerika. "Severná Amerika naďalej profituje z presunu výrobných závodov z Európy a Japonska kvôli nepriaznivým ekonomickým podmienkam a výmenným kurzom. Tieto presuny montážnych prevádzok len prehĺbili hospodárske ťažkosti na trhoch Európskej únie. Pretrvávajúca dlhová kríza spolu s vysokými fixnými nákladmi na prácu a nadmernými kapacitami spôsobila na tomto trhu chaos a prognózy na rok 2012 hovoria o poklese výroby o 5,3%." povedal Jens Hörning, partner PwC Slovensko.

S problémami sa borí aj Japonsko, kde po stratách v dôsledku zemetrasenia a tsunami v roku 2011, zaznamenala výroba krátkodobé oživenie. Dlhodobé prognózy však nie sú pre krajinu optimistické. Podľa predpovedí Autofacts sa má v roku 2012 v Japonsku vyrobiť 8,8 milióna automobilov, čo predstavuje nárast o 11,9% oproti roku 2011 a zároveň aj najvyššiu úroveň pre zvyšok prognózovaného obdobia do 2016.

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 

 

 


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov