Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Schválila zavedenie odvodovej odpočítateľnej položky

Kategória: Spravodajstvo

Od budúceho roka majú mať ľudia, ktorí zarobia maximálne 570 eur mesačne, nárok na odpočítateľnú položku na zdravotné odvody.

Bratislava 20. novembra (TASR) - Od budúceho roka majú mať ľudia, ktorí zarobia maximálne 570 eur mesačne, nárok na odpočítateľnú položku na zdravotné odvody. Ľudia s vyššími príjmami budú platiť odvody rovnako ako doteraz. Zmenu prináša návrh novely zákona o zdravotnom poistení, ktorú dnes schválila vláda SR.
      Kabinet zároveň navrhuje parlamentu prerokovať normu v skrátenom legislatívnom konaní. Potrebné je ju totiž schváliť ešte tento rok a Národnú radu (NR) SR čaká už iba jedna riadna schôdza. Opatrenie by sa malo dotknúť viac ako pol milióna zamestnancov pri odhadovaných fiškálnych nákladoch vo výške 146 miliónov eur.
      Ako vyplýva z návrhu zákona, odpočítateľná položka bude vo výške 380 eur mesačne, respektíve 4560 eur ročne. S rastom príjmu o jedno euro klesne suma odpočítateľnej položky o dve eurá. Napríklad človek, ktorého mzda bude vo výške 450 eur mesačne, zaplatí na zdravotných odvodoch 8,40 eura namiesto súčasných 18 eur. Odvody klesnú aj zamestnávateľovi. Ten totiž namiesto súčasných 45 eur po zavedení odpočítateľnej položky zaplatí za zamestnanca 21 eur.
      Na určenie jej výšky sa budú posudzovať všetky príjmy zo zárobkovej činnosti. Mesačné uplatňovanie tejto úľavy má byť možné len pre zamestnancov bez súbehu príjmov. Odvodová odpočítateľná položka sa bude uplatňovať len na príjmy zo zamestnania a podľa návrhu nebude môcť prekročiť sumu zárobku z klasického pracovného pomeru.
      V budúcom roku po zvýšení minimálnej mzdy na 380 eur mesačne a zavedení odpočítateľnej položky by tak mal čistý zárobok na Slovensku vzrásť o 32 eur.
      Vláda si od tejto reformy sľubuje najmä zvýšenie zamestnanosti. "Reforma má ambíciu pozitívne ovplyvniť zamestnávanie a záujem o zamestnanie sa ľudí s nižšími zručnosťami a v menej rozvinutých regiónoch. Vďaka vyššej čistej mzde sa zvýši ponuka práce," priblížil Inštitút finančnej politiky (IFP), ktorý patrí pod Ministerstvo financií (MF) SR.
      Podľa vlády sa práve vďaka vyššej čistej mzde zvýši aj ponuka práce. "Zvýšený dopyt po pracovnej sile očakávame zo znížených nákladov práce nad úrovňou minimálnej mzdy. Sekundárnym pozitívnym vplyvom budú vyššie disponibilné príjmy nízkopríjmových domácností, a tým rast ich spotreby," doplnil IFP.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.