Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Rezort financií pripravil novelu na obmedzenie únikov na DPH

Kategória: Spravodajstvo

Ministerstvo chce novelou zákona o DPH eliminovať daňové úniky a podvody, ktoré podľa poslednej štúdie Európskej únie predstavujú na Slovensku 28 % z teoretickej daňovej povinnosti. Zníženie únikov o jeden percentuálny bod by pritom mohlo do rozpočtu priniesť 24 mil. eur.

Ministerstvo chce novelou zákona o DPH eliminovať daňové úniky a podvody, ktoré podľa poslednej štúdie Európskej únie predstavujú na Slovensku 28 % z teoretickej daňovej povinnosti. Zníženie únikov o jeden percentuálny bod by pritom mohlo do rozpočtu priniesť 24 mil. eur.

BRATISLAVA 23. septembra (SITA) - Ministerstvo financií po vypracovaní koncepcie boja proti daňovým podvodom na dani z pridanej hodnoty (DPH) prichádza aj s konkrétnymi legislatívnymi úpravami, ktoré majú daňové podvody obmedziť. Novelu zákona o DPH, ktorá by mala nadobudnúť účinnosť od začiatku apríla budúceho roka, predložil rezort do pripomienkového konania. "Zámerom novely zákona o dani z pridanej hodnoty je nadväzne na koncepčný materiál prijať legislatívne opatrenia, ktoré efektívne potlačia možnosti podvodných aktivít a zabránia ich ďalšiemu rozširovaniu a ktoré súčasne nebudú predstavovať administratívne prekážky rozvoja podnikateľských aktivít legálne podnikajúcich subjektov," uvádza.

Novela pre podnikateľov napríklad prináša sprísnenie podmienok pre registráciu za platiteľa dane, a to pre rizikové subjekty. Tie podľa ministerstva financií v súčasnosti alebo v minulosti vlastnili alebo riadili spoločnosti, ktoré majú alebo mali nedoplatky na DPH voči daňovému úradu. Rovnako novela rozširuje právomoci daňového úradu, a to o zrušenie registrácie za platiteľa dane v odôvodnených prípadoch. Cieľom rozšírenia právomocí je vylúčiť z registra platiteľov dane a zo systému DPH osoby, ktoré sú podľa rezortu financií "rizikové a zneužívajú systém na neoprávnené čerpanie nadmerných odpočtov".

Ministerstvo novelou upravuje taktiež inštitút ručenia za zaplatenie dane na výstupe s cieľom eliminovať zdaniteľné obchody, ktorých jediným cieľom je zneužitie práva a dosiahnutie vyplatenia neoprávneného nadmerného odpočtu. Častokrát pritom podľa rezortu ide o obchodovanie so službami, pri ktorých sa skutočnosť, že ide o fiktívny obchod s cieľom získať daňovú výhodu zneužitím práva, ťažko dokazuje.

Ministerstvo pripravilo zmeny aj napríklad pri uznávaní dokladov z elektronickej registračnej pokladnice (ERP), ktoré sa v súčasnosti na účely DPH považujú za faktúru avšak na rozdiel od faktúry neobsahujú údaje o kupujúcom. "Navrhuje sa v záujme zabránenia takýchto zneužívaní dokladov pri uplatnení odpočtu dane, akceptovať doklad z ERP ako náhradu za riadnu faktúru len ak celková cena tovaru alebo služby vrátane DPH je najviac 1 600 eur pri platbe platobnými kartami, prípadne inými platobnými prostriedkami, a v prípade platby v hotovosti do pokladne najviac 200 eur," uvádza rezort.

Odhadované podvody a úniky na DPH na Slovensku podľa poslednej štúdie Európskej únie zverejnenej Európskou komisiou v novembri 2009 predstavujú 28 % z teoretickej daňovej povinnosti. Tento údaj zaraďuje Slovenskú republiku na predposledné miesto medzi členskými štátmi únie a za Slovenskom je už len Grécko.

Novela zákona bude mať podľa očakávaní rezortu financií pozitívny vplyv na príjmy štátneho rozpočtu. "V roku 2012 sa predpokladá pri znížení daňových podvodov a únikov o jeden percentuálny bod dodatočný príjem do štátneho rozpočtu minimálne vo výške 24 mil. eur, v roku 2013 vo výške 66 mil. eur, v roku 2014 vo výške 70 mil. eur," vyčísľuje ministerstvo. Pri dosiahnutí zníženia daňových podvodov a únikov o dva percentuálne body by sa predpokladaný dodatočný príjem zdvojnásobil. "Dosah opatrení nie je možné v súčasnom období exaktne kvantifikovať, pretože ich pozitívny vplyv na štátny rozpočet v plnej miere závisí od prístupu a schopnosti daňovej správy využívať tieto opatrenia," dodáva ministerstvo.

© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.