Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Prípadné zmeny v daniach zostávajú otázne

Kategória: Spravodajstvo

Konkrétne konsolidačné opatrenia na znižovanie schodku verejných financií zostávajú otázne. Čo sa týka zmien v daňovom systéme, ministri zatiaľ jednotní nie sú.

Konkrétne konsolidačné opatrenia na znižovanie schodku verejných financií zostávajú otázne. Čo sa týka zmien v daňovom systéme, ministri zatiaľ jednotní nie sú.

BRATISLAVA 21. júla (SITA) - Diskusia o konkrétnych konsolidačných opatreniach, nevyhnutných na zníženie schodku verejných financií v budúcom roku o 2,5 % hrubého domáceho produktu, ako to odporúča Medzinárodný menový fond, zostáva otvorená. Kým fond odporúča Slovensku napríklad okrem iného zvážiť zvýšenie sadzby dane z pridanej hodnoty a zrušenie výnimiek na zníženú sadzbu tejto dane, názory ministrov sa rôznia. Šéf rezortu financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) pritom zostáva diplomatický. Ku konkrétnym návrhom sa nevyjadruje a tvrdí, že kompletný ozdravný plán kabinet zverejní zrejme v septembri po prerokovaní v rámci koalície.

Ako povedal Mikloš novinárom po stredajšom rokovaní vlády, prvoradou úlohou v tomto roku je pripraviť dobrý štátny rozpočet na budúci rok tak, aby sa verejné financie konsolidovali až pod hranicu 3-percentného deficitu v pomere k hrubému domácemu produktu v roku 2013. "Nebude sa to dať spraviť len úsporami na strane výdavkov, ale bude potrebné aj zvýšiť alebo mobilizovať príjmy. Tie možnosti sú rôzne. Aj z hľadiska toho, o ktoré dane by mohlo ísť," povedal s tým, že čo sa týka rušenia výnimiek zo zníženej sadzby dane z pridanej hodnoty, to bude predmetom rokovaní pri príprave programového vyhlásenia vlády. "Práve na tom pracujeme a práve o tom diskutujeme, ale ja som priaznivcom toho, aby sme si nedávali odkazy cez médiá, ale rokovali za rokovacím stolom," dodal Mikloš.

Či sa teda budú zvyšovať sadzby niektorých daní, alebo sa budú rušiť výnimky, tak zostáva zatiaľ otázne. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) sa však napríklad po stredajšom rokovaní vlády vyjadril, že zrušenie výnimky pre 10-percentnú sadzbu dane z pridanej hodnoty na lieky by nepodporil. "Toto je gescia ministerstva a budeme musieť o tom rokovať. Teraz v tejto chvíli nevidím nejaké výhody z toho, že by sme to zvýšili, len by sme naozaj zvýšili cenu liekov a to nechceme, takže určite nie," povedal Uhliarik novinárom.

Minister práce, sociálny vecí a rodiny Jozef Mihál (SaS) je zase viac naklonený práve vyrovnávaniu nižších sadzieb dane z pridanej hodnoty so základnou, 19-percentnou sadzbou. "Zvyšovanie sadzby daní je to posledné, k čomu by sme mali pristúpiť. Prípadne by sa zdvihla nižšia sadzba dane na 19 %, ale nie, že by sa 19-percentná sadzba dane posúvala vyššie," povedal v stredu Mihál. Zároveň však poukázal na možnosti úpravy pri iných daniach. "Je možné sa pozrieť na spotrebné dane na alkohol," dodal.

© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.