Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Poradný výbor podporil zvýšenie daní v Japonsku

Kategória: Spravodajstvo

Zo stanoviska výboru vyplýva, že tento krok neohrozí zotavovanie ekonomiky ani podnikateľskú dôveru v prípade, že toto opatrenie budú sprevádzať stimuly

TOKIO 1. septembra (SITA, Reuters) - Špeciálny poradný výbor podporuje plány japonskej vlády zvýšiť v roku 2014 dane z predaja tovarov. Zo stanoviska výboru vyplýva, že tento krok neohrozí zotavovanie ekonomiky ani podnikateľskú dôveru v prípade, že toto opatrenie budú sprevádzať stimuly. "Japonská ekonomika je v súčasnosti stabilná a mali by sme zvýšiť dane podľa plánu," povedal Hiroshi Yoshikawa ekonóm Tokijskej univerzity.

Podľa minuloročnej dohody viacerých politických strán by daňová sadzba mala v apríli budúceho roka vzrásť na osem percent z úrovne piatich percent a v októbri 2015 by sadzba tejto dane mala stúpnuť na desať percent. Vláda však musí dokázať, že ekonomika je dostatočne silná na to, aby zvládla zvyšovanie daní. Japonský premiér Šinzo Abe očakáva, že rozhodnutie o zvyšovaní daní padne počas niekoľkých nasledujúcich týždňov.

Poradný výbor sa skladá zo šesťdesiatich členov a zastúpenie v ňom mali vedúci predstavitelia odborov, ako aj predstavitelia spoločností, a to od malých firiem až po predstaviteľov spoločnosti Toyota.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.