Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Pokuty daniarov pri kontrolách pokladníc prevýšili 300 tis. eur

Kategória: Spravodajstvo

Najviac kontrol finančná správa uskutočnila v Bratislavskom a Trenčianskom kraji. V Bratislavskom kraji sa uložil aj najväčší objem pokút. Celkovo pokuty dosiahli úroveň 302 657 eur.

BRATISLAVA 22. októbra (SITA) - Od začiatku roka po koniec septembra vykonala finančná správa 9 326 kontrol dodržiavania zákona o elektronických registračných pokladniciach (ERP). Zistenie o porušení zákona sa týkalo 54 % kontrol. Uviedol to na utorňajšej tlačovej konferencii prezident finančnej správy František Imrecze. Závažné porušenia zákona podľa neho tvorili 15 % všetkých kontrol. Celková suma uložených pokút pritom dosiahla 302 657 eur. Najviac kontrol sa podľa Imreczeho uskutočnilo v Bratislavskom a Trenčianskom kraji. V Bratislavskom kraji sa podľa neho uložil aj najväčší objem pokút. "Cieľom nie je udeľovanie pokút. Dúfame, že počtom kontrol a nálezmi podnietime subjekty k dodržiavaniu zákona. Udelený počet pokút ich bude tiež motivovať," povedal Imrecze.

Prezident finančnej správy tiež dodal, že sa kontrolórom podarilo prvýkrát v histórii znemožniť výkon činnosti v dvoch prevádzkach, kde sa zaistili registračné pokladnice a tovar. Generálny riaditeľ sekcie daňovej a colnej Daniel Čech zatvorenie prevádzok upresnil. "Jedna z prevádzok bola sieť predajní s oblečením. Vykonali sme v 41 prevádzkach siete kontroly, z čoho v 23 sme našli porušenie zákona. V jednej z nich sme našli pokladnicu, ktorá mala byť vyradená, ale naďalej sa používala. Takýto čin môže byť posudzovaný za krátenie dane," povedal Čech.

Podnety sa podľa Čecha preverujú aj na základe podnetov, ktoré občania finančnej správe môže zaslať e-mailom. "Pri kontrole sme v Bratislave našli reštauračné zariadenie, kde nevedeli preukázať nadobudnutie tovaru. Boli tam dve nelegálne registračné pokladne, nelegálny alkohol a nelegálny tabak. V tejto chvíli je prípad v rukách polície," uviedol na tlačovej konferencii Čech.

Ako ďalej informoval generálny riaditeľ sekcie daňovej a colnej, medzi závažné porušenia zákona o ERP patrí nevydanie a nezaregistrovanie pokladničného bločku a manipulovanie s fiškálnym modulom. Subjekt, ktorý sa dopustí porušenia zákona, sa stáva pre finančnú správu sledovaným a zostáva navštevovaným, až do momentu odstránenia problému. Pri zásadnom porušení zákona už ide o trestnoprávnu zodpovednosť, nie len o možnú pokutu. "Subjekt, ktorý takto predáva a neeviduje bločky vo svojom účtovníctve, sa tak dopúšťa preukázateľného daňového úniku," doplnil Čech. Doteraz bolo podľa Čecha takmer nemožné zatvoriť nejakú prevádzku. Na základe novely zákona, ktorá by mala platiť od 1. januára, dostane finančná správa väčšie kompetencie.

"Od spustenia bločkovej lotérie nám dramaticky narástol počet podnetov. Od marca do začiatku septembra dostala finančná správa len 300 podnetov. Od spustenia lotérie do dnešného dňa sme obdržali 2 180 podnetov na porušovanie zákona o ERP," uviedol šéf finančnej správy Imrecze. Podnety sú podľa neho preverované priebežne, pričom preverených je zhruba 60 % podnetov.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.