Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Podnikateľom sa nepáči emisná daň

Kategória: Spravodajstvo

Klub 500 žiada ministra financií, aby zrušil emisnú daň

BRATISLAVA 4. januára (SITA) - Podnikateľom sa nepáči zavedenie emisnej dane. Klub 500, ktorý združuje podnikateľov zamestnávajúcich viac ako 500 ľudí, vyzval ministra financií, aby ju zrušil. Podnikatelia považujú zavedenie emisnej dane za jedno z najvýraznejších pošliapaní ústavných práv od novembra 1989. Zavedenie dane je podľa nich z viacerých hľadísk v rozpore s princípmi právneho štátu, a európskymi smernicami.

“Aj na základe posledných medializovaných informácií o medzinárodnej arbitráži konkrétnej spoločnosti je najvyšší čas, aby si ministerstvo financií priznalo chybu a emisnú daň zrušilo. Zrušením emisnej dane tak, ako bola schválená, sa zabráni škodám za prehraté súdne spory a náhradám škôd na úkor daňových poplatníkov. Sme sklamaní z toho, že namiesto systémového prístupu zvolilo ministerstvo financií princíp kolektívnej viny a priamo poškodilo všetky subjekty zavedením 80-percentnej sadzby dane,“ uviedol výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor. Podľa stredajšieho vydania denníka Hospodárske noviny zvažuje žalobu za zavedenie emisnej dane spoločnosť U.S. Steel Košice.

Novú daň vo výške 80 % presadil v roku 2010 minister financií Ivan Mikloš, ktorému sa nepáčilo, že producenti dostali za bývalej vlády viac povoleniek na emisie, ako reálne potrebovali. Následne s povolenkami mohli voľne obchodovať a dosahovať zisk. Emisná daň prekáža viacerým firmám a preveruje ju aj Európska komisia a Ústavný súd.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.