Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Platcovia DPH budú môcť komunikovať len elektronicky

Kategória: Spravodajstvo

Okrem platcov DPH budú musieť elektronicky komunikovať s úradmi aj advokáti, daňoví poradcovia a ostatní zástupcovia za subjekt, ktorý zastupujú pri správe daní.

BRATISLAVA 28. októbra (SITA) - Finančná správa vyzýva podnikateľov, aby si prišli podpísať dohody o elektronickej komunikácii, alebo si zriadili zaručený elektronický podpis. Dôvodom je zmena, ktorá čaká od nového roka platcov dane z pridanej hodnoty (DPH). Tí totiž s daňovým či colným úradom budú komunikovať už len elektronicky. Okrem platcov DPH budú musieť elektronicky komunikovať s úradmi aj advokáti, daňoví poradcovia a ostatní zástupcovia za subjekt, ktorý zastupujú pri správe daní.

Po novom budú mať podnikatelia dve možnosti. Buď si zakúpia zaručený elektronický podpis, alebo si môžu prísť bezplatne podpísať dohodu o elektronickom doručovaní. Tá je zverejnená na internetovej stránke daňového riaditeľstva. "Vyplnenú dohodu spolu s pôvodným registračným formulárom je potrebné predložiť na miestne príslušný daňový úrad," uviedla hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková. 

Podnikateľom, ktorí majú uzatvorenú len dohodu o elektronickej komunikácii, odporúča finančná správa prísť si čo najskôr uzatvoriť dohodu podľa novšieho zákona. "Dohody podľa zákona z roku 1992 totiž koncom roka prestanú platiť. Finančná správa im oznámenie o vypovedaní zmluvy pošle v nasledujúcich dňoch a to mailom aj písomne," uviedla Macíková.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov