Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

O slovensko-maďarský plynovod má záujem šesť krajín

Kategória: Spravodajstvo

Záujem o využitie plánovaného plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Maďarskom záväzne prejavilo viacero spoločností. Kumulatívne požiadavky na prepravnú kapacitu predstavujú asi 20 mld. metrov kubických v smere zo Slovenska do Maďarska.

Záujem o využitie plánovaného plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Maďarskom záväzne prejavilo viacero spoločností. Kumulatívne požiadavky na prepravnú kapacitu predstavujú asi 20 mld. metrov kubických v smere zo Slovenska do Maďarska.

BRATISLAVA 18. júla (SITA) - Záujem o využitie plánovaného plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Maďarskom záväzne prejavilo viacero spoločností zo šiestich krajín na obdobie piatich až dvadsiatich rokov. Ako v piatok informovala hovorkyňa spoločnosti eustream, a.s. Danica Beharková, kumulatívne požiadavky na prepravnú kapacitu predstavujú asi 20 mld. metrov kubických za celé obdobie v smere zo Slovenska do Maďarska. "Rezervovaná denná kapacita je vo svojom maxime takmer 6,8 mil. metrov kubických. Najväčší záujem trhu o využitie prepojenia bol zaznamenaný pre obdobie od roku 2015," dodala Beharková.

Prevádzkovatelia prepravných systémov spoločnosť Eustream spolu s maďarskou spoločnosťou FGSZ Zrt., ukončili záväznú fázu Open Season o využitie prepravných kapacít plánovaného prepojenia medzi Slovenskou republikou a Maďarskom. Spoločnosť FGSZ vyhlásila výsledky záväznej fázy Open Season pre maďarskú časť plánovaného prepojenia za neúspešné. "Hoci záujem o tok plynu v smere z Maďarska na Slovensko zatiaľ nie je, plynovodné prepojenie bude môcť slúžiť pre prepravu zemného plynu v obidvoch smeroch," dodala Beharková. "Záväzná fáza Open Season potvrdila dostatočný záujem o využitie prepravných kapacít na slovenskej strane plánovaného prepojenia. Sme pripravení prijať investičné rozhodnutie a začať s implementáciou projektu aj napriek tomu, že v počiatočnej fáze prevádzky by prepojenie fungovalo len v jednom smere, zo Slovenska do Maďarska,“ konštatoval predseda predstavenstva spoločnosti Eustream Antoine Jourdain.

Prepojenie medzi maďarskou a slovenskou prepravnou sieťou by malo posilniť súčasné energetické prepojenia v strednej Európe. Memorandum o porozumení vybudovať nový plynovod podpísali Eustream a spoločnosť FGSZ Zrt. v júni tohto roka. Plánovaný plynovod má dĺžku približne 115 kilometrov. Mal by spojiť slovenský vysokotlakový plynovod pri meste Veľký Krtíš s maďarskou prepravnou sieťou pri obci Vecses na predmestí Budapešti. Eustream plánuje, že plynovod by mohol začať prevádzku začiatkom roka 2013. Projekt prepojenia Slovenska s Maďarskom je oficiálne zahrnutý do Plánu hospodárskej obnovy Európy (EERP), ktorý spustila Európska komisia v decembri 2008. Pomocou tohto plánu chce Európska únia v rámci projektov v oblasti infraštruktúry plynu a elektrickej energie pre obdobie 2009 - 2010 vyčleniť finančnú podporu približne 2,4 mld. eur.

Spoločnosť Eustream je 100-percentná dcérska firma Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. Akcionármi Slovenského plynárenského priemyslu sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku, ktorý kontroluje 51 % akcií a konzorcium spoločností E.ON Ruhrgas a GDF Suez so 49-percentným podielom. Spoločnosť Eustream začala svoju činnosť 1. júla 2006 právnym odčlenením prepravných aktivít od Slovenského plynárenského priemyslu. Eustream je najväčší prepravca zemného plynu v Európskej únii s prepravnou kapacitou viac ako 90 mld. metrov kubických plynu ročne. Prepravnú sieť tvorí 2 270 kilometrov plynovodov so štyrmi kompresorovými stanicami (Veľké Kapušany, Jablonov nad Turňou, Veľké Zlievce a Ivanka pri Nitre).

© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.