Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Liehovarnícka firma vraj chce likvidáciu slovenských vinárov

Kategória: Spravodajstvo

Zväz výrobcov hrozna a vína na Slovensku vidí za návrhom zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov lobing liehovarníckej firmy, ktorej sa už podarilo zlikvidovať malé pálenice

Zväz výrobcov hrozna a vína na Slovensku vidí za návrhom zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov lobing liehovarníckej firmy, ktorej sa už podarilo zlikvidovať malé pálenice

BRATISLAVA 3. júla (SITA) - Za návrhom zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov, vďaka ktorému by mali vzrásť ceny piva a tichého vína, vidia vinári lobing istej liehovarníckej firmy. “Za predkladaným návrhom jednoznačne vidieť lobing jednej liehovarníckej firmy, ktorá už podobným spôsobom zlikvidovala na Slovensku malé pálenice,“ uviedol Zväz výrobcov hrozna a vína na Slovensku. Návrh zákona je podľa nich účelovo navrhnutý tak, aby spôsobil nekonkurencieschopnosť slovenských vinárov. Zväz však liehovarnícku firmu nemenoval.

Vinári sú po prípadnom schválení návrhu zákona pripravení obrátiť sa na Európsku úniu. “Predkladaný návrh zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov je v rozpore s nariadeniami Európskej únie a v prípade jeho schválenia parlamentom ho vinári právne napadnú,“ zdôraznil zväz. Podľa nich ani zo strany Európskej únie neexistuje snaha valorizovať sadzby spotrebných daní na alkoholické nápoje a už vôbec nie meniť ich štruktúru a spôsob zdanenia. “EÚ uprednostňuje nápoje s nižším obsahom alkoholu voči liehovinám aj formou minimálnej spotrebnej dane. Návrh slovenského zákona však tento princíp nerešpektuje a poškodzuje tak vlastných slovenských domácich výrobcov vína,“ dodali vinári.

Navrhnutý zákon podľa zväzu je prísnejší aj na malovýrobcov vína, pretože znižuje definíciu malého výrobcu vína maximálne na 250 hektolitrov ročnej produkcie vína. “Hoci v súlade s európskymi smernicou je malým výrobcom vína osoba, ktorá vyrába v priemere menej ako tisíc hektolitrov vína ročne! Návrh zákona teda zvyšuje okruh výrobcov vína, ktorí by mali byť zaťažení okrem povinnej administratívy vyplývajúcej z vinohradníckej a vinárskej legislatívy aj administratívou vyplývajúcou z predloženého návrhu zákona,“ konštatovali vinári.

Ministerstvo financií v snahe presadiť tento návrh zákona neváha podľa zväzu vinárov používať populistické kroky. “Sľubuje slovenským vinohradníkom a vinárom navrátenie časti finančných prostriedkov. To však nie je možné kvôli nariadeniu EÚ o spoločnej organizácii trhu s vínom, ktoré takúto podporu zakazuje. Uznáva to aj ministerstvo financií, ktoré doteraz nepredložilo ani jeden návrh ako by sa mohli peniaze slovenským vinohradníkom a vinárom vrátiť,“ uzavreli vinári.

Od 1. januára budúceho roku by podľa návrhu zákona mala cena pollitrového 10 stupňového piva vzrásť o 0,05 eur a liter tichého vína o 0,40 eur. Špeciálne pravidlá však budú platiť pre malých výrobcov vína, ktorí vyrobia v priemere najviac 250 hektolitrov vína za vinársky rok. Predložená legislatívna úprava by mala podľa ministerstva financií priniesť v budúcom roku do štátneho rozpočtu 45,5 mil. eur. V roku 2013 by to malo byť už 47 mil. eur a v roku 2014 až 47,6 mil. eur.

So zvýšením spotrebnej dane z piva nesúhlasia ani malé pivovary. Tento krok by podľa predsedu Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska Ľubomíra Vanča mohol byť pre malé nezávislé pivovary likvidačný. "Viac ako 90 % slovenských výrobcov piva ovládajú 2 nadnárodné pivné giganty, preto prínos do štátnej pokladne zvýšením sadzby spotrebnej dane pre malé pivovary je zanedbateľný," uviedol Vančo. Slovensko má podľa neho už teraz najvyššie spotrebné dane na pivo spomedzi okolitých štátov. Ako odstrašujúci príklad uviedol Vančo Českú republiku, kde po zvýšení sadzby spotrebnej dane klesol predaj piva takmer o 15 %. "Česká spotrebná daň po zvýšení pritom zďaleka nedosahuje súčasné slovenské sadzby," dodal Vančo.

© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.