Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Kabinet potvrdil vlaňajší 7,9-percentný deficit verejnej správy

Kategória: Spravodajstvo

Minister financií Ivan Mikloš hovorí o neradostných údajoch, zároveň však dodáva, že to je účet za hospodárenie bývalej vlády

Minister financií Ivan Mikloš hovorí o neradostných údajoch, zároveň však dodáva, že to je účet za hospodárenie bývalej vlády

Správa „VLÁDA: Kabinet potvrdil vlaňajší 7,9-percentný deficit verejnej správy“ - rozšírená o vyjadrenie ministra financií Ivana Mikloša v treťom odseku a ďalšie informácie v poslednom odseku.

BRATISLAVA 1. júna (SITA) - Štátny dlh sa po vlaňajšom hospodárení štátnej správy navýši o ďalších 4,436 mld. eur. Práve taký bol totiž minuloročný deficit štátneho rozpočtu, ktorý je potrebné uhradiť peniazmi získanými za predaj štátnych dlhopisov. Príjmy štátu v minulom roku pritom dosiahli 10,901 mld. eur a výdavky 15,337 mld. eur. Vyplýva to z vládou schváleného návrhu záverečného účtu verejnej správy, ktorý prerokuje aj parlament.

Celá verejná správa, ktorá okrem štátnych orgánov zastrešuje aj samosprávy a ostatné verejné inštitúcie napríklad v oblasti zdravotníctva a školstva, vykázala minulý rok schodok na úrovni 5,207 mld. eur. Príjmy verejného okruhu dosiahli 21,789 mld. eur a výdavky 26,996 mld. eur. Schodok verejných financií tak vlani dosiahol 7,9 % hrubého domáceho produktu, čo v apríli potvrdil aj európsky štatistický úrad Eurostat.

Minister financií Ivan Mikloš hovorí o neradostných údajoch, zároveň však dodáva, že to je účet za hospodárenie bývalej vlády. Pôvodný deficit rozpočtovaný na úrovni 5,5 % výkonu ekonomiky sa totiž podľa neho vysoko prekročil nielen kvôli objektívnym faktorom, ako boli nižšie daňové príjmy vplyvom krízy či náklady na odstraňovanie následkov povodní. „Boli tu aj subjektívne dôvody spočívajúce v nezodpovednom hospodárení predchádzajúcej vlády. Verejné výdavky u nás počas krízy rástli omnoho rýchlejšie ako v krajinách, ktoré museli zachraňovať banky,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády. Pripustil však, že za horším, ako pôvodne plánovaným deficitom, stojí aj horšie hospodárenia samospráv či nemocníc.

Dlh verejnej správy pritom v minulom roku stúpol o 4,667 mld. eur, čo v prepočte na hrubý domáci produkt predstavovalo 5,6-percentný podiel. Celkovo tak verejný dlh voči výkonu ekonomiky stúpol z 35,4 % na 41 %hrubého domáceho produktu. Väčšinu z dlhu verejnej správy ku koncu minulého roka tvoril dlh ústredných rozpočtových organizácií, teda štátnych orgánov. Ten dosiahol 25,825 mld. eur, čo predstavuje 93,4 % celkového verejného dlhu.
Deficit slovenských verejných financií by mal klesnúť pod maastrichtské kritérium troch percent hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2013. Najväčšia časť konsolidácie verejných financií by sa tak mala uskutočniť v tomto roku, počas ktorého by deficit mal klesnúť z minuloročných takmer 8 % HDP na 4,9 %. V budúcom roku by sa mal podľa očakávaní vlády znížiť na 3,8 % a v roku 2013 na 2,9 % HDP.

© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.