Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

EK navrhla spoločný systém výpočtu základu dane pre podniky

Kategória: Spravodajstvo

Cieľom návrhu je podľa komisie výrazne znížiť administratívnu záťaž, náklady na dodržiavanie právnych predpisov a právnu neistotu, ktorým podniky v EÚ v súčasnosti čelia.

Cieľom návrhu je podľa komisie výrazne znížiť administratívnu záťaž, náklady na dodržiavanie právnych predpisov a právnu neistotu, ktorým podniky v EÚ v súčasnosti čelia.

BRATISLAVA 17. marca (SITA) - Európska komisia (EK) navrhla spoločný systém výpočtu základu dane pre podniky, ktoré vyvíjajú svoju činnosť v Európskej únii (EÚ). Cieľom tohto návrhu je výrazne znížiť administratívnu záťaž, náklady na dodržiavanie právnych predpisov a právnu neistotu, ktorým podniky v EÚ v súčasnosti podľa komisie čelia, pretože musia pri určovaní svojich zdaniteľných ziskov dodržiavať až 27 rôznych vnútroštátnych systémov. "Navrhovaný spoločný konsolidovaný základ dane z príjmov právnických osôb by znamenal, že podniky by pri podávaní svojich daňových priznaní mohli využívať výhody systému "jednotného kontaktného miesta“ a mohli by konsolidovať všetky svoje zisky a straty, ktoré im vzniknú na celom území EÚ," informuje zastúpenie EK na Slovensku.

V rámci nového systému by si však členské štáty zachovali svoju výsadu stanovovať sadzby dane z príjmov právnických osôb, ktoré uznajú za vhodné. Nový systém by bol pritom pre spoločnosti voliteľným systémom. "To znamená, že tie spoločnosti, ktoré by sa domnievali, že by mohli profitovať z harmonizovaného systému EÚ, by si ho zvolili. Iné spoločnosti by mali právo naďalej postupovať podľa svojich vnútroštátnych systémov," uvádza EK.

Cieľom nového systému je poskytnúť spoločnostiam jeden súbor pravidiel určovania základu dane z príjmov právnických osôb a možnosť podávať len jedno konsolidované daňové priznanie na jednom daňovom orgáne za celú svoju činnosť v rámci EÚ. Na základe tohto jedného daňového priznania by sa základ dane spoločnosti rozdelil podľa špecifického vzorca medzi členské štáty, v ktorých vyvíja svoju činnosť. "V spomenutom vzorci sa zohľadňujú tri faktory: aktíva, práca a obrat. Po tom, ako sa základ dane rozdelí, členské štáty budú môcť zdaniť svoj podiel z neho svojou sadzbou dane z príjmov právnických osôb," dodáva EK.

© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.