Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

EK chce zjednodušiť systém platenia DPH v členských štátoch

Kategória: Spravodajstvo

Jednotné kontaktné miesto má podľa zámeru komisie umožniť podnikom, aby priznávali a platili DPH v členskom štáte svojho zriadenia, a nie v členskom štáte, do ktorého patrí ich zákazník.

BRATISLAVA 15. januára (SITA) - Európska komisia (EK) urobila v závere týždňa prvý krok k jednotnému kontaktnému miestu pre všetky služby poskytované elektronicky, ktoré podniky budú môcť využívať od 1. januára 2015. Koncepcia jednotného kontaktného miesta pre cezhraničný obchod v Európskej únii sa bude uplatňovať najskôr na elektronický obchod, služby vysielania a telekomunikačné služby. "Komisia sa v budúcnosti bude snažiť postupne rozšíriť jednotné kontaktné miesto aj na iné druhy tovarov a služieb," informovalo Zastúpenie Európskej komisie v SR.

Jednotné kontaktné miesto má podľa zámeru komisie umožniť podnikom, aby priznávali a platili daň z pridanej hodnoty (DPH) v členskom štáte svojho zriadenia, a nie v členskom štáte, do ktorého patrí ich zákazník. "Systém jednotného kontaktného miesta, ktorý sa v súčasnosti obmedzuje na poskytovateľov elektronických služieb, ktorí nepochádzajú z EÚ, sa rozširuje na podniky z EÚ a na telekomunikačné služby a služby vysielania," informovala komisia.

Návrh, ktorý komisia v piatok prijala, má predstavovať prvý krok v rámci rozsiahleho pracovného programu. Komisia zároveň vyzvala členské štáty, aby v roku 2012 vyslovili súhlas s týmito opatreniami. "Spoločná koncepcia je kľúčom k navrhnutiu systémov informačných technológií, ktoré zabezpečia potrebnú výmenu informácií medzi daňovými orgánmi v 27 členských štátoch, a k plnej realizácii opatrení do roku 2015," uvádza EK.

Systém jednotného kontaktného miesta na zjednodušenie daňových povinností pre poskytovateľov elektronických služieb, ktorí nepochádzajú z EÚ a ktorí tieto služby poskytujú spotrebiteľom z EÚ, je v platnosti od júla 2003. Systém umožňuje obchodníkom, ktorí nepochádzajú z EÚ a ktorí majú povinnosť platiť DPH v EÚ, aby si vybrali jedno miesto na splnenie svojich povinností vyplývajúcich z predpisov o DPH.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.