Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Dánske predsedníctvo EÚ odmieta daň z finančných transakcií

Kategória: Spravodajstvo

Zavedenie tejto dane by mohlo z hospodárskeho rastu ubrať 0,5 %, čo sa rovná státisícom pracovných miest, pripomenula dánska ministerka hospodárstva Margrethe Vestagerová.

KODAŇ 10. januára (SITA, AFP) - Dánsko, ktoré je v súčasnosti predsedníckou krajinou Európskej únie, odmieta zavedenie dane z finančných transakcií v rámci celej 27-člennej únie. Zaroveň sa vyslovilo proti tomu, aby daň zaviedla iba samotná eurozóna, ako to navrhujú Paríž a Berlín. Samotná Európska komisia naznačuje, že zavedenie tejto dane by mohlo z hospodárskeho rastu ubrať 0,5 %, čo sa rovná státisícom pracovných miest, keďže daň by mohla viesť k sťahovaniu finančných a bankových aktivít z EÚ, povedala v utorok na tlačovej konferencii dánska ministerka hospodárstva Margrethe Vestagerová.

Európska komisia navrhla zavedenie transakčnej dane v EÚ vlani v septembri. Odmieta to Veľká Británia, ktorá sa obáva, že takáto daň by mohla poškodiť londýnske City, ktoré je veľkým finančným centrom. Francúzsko a Nemecko však uviedli, že si želajú, aby daň zaviedla aspoň eurozóna. Paríž pritom zašiel ešte ďalej a vyhlásil, že by mohol presadzovanie dane z finančných transakcií začať tým, že ju samostatne zavedie vo Francúzsku.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov