Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Daň z príjmov právnických osôb môže padnúť na 21%, tvrdí Kažimír

Kategória: Spravodajstvo

Monitor relácie Rozhlasu a televízie Slovenska Sobotné dialógy

BRATISLAVA 20. októbra (SITA) - Daň z príjmov právnických osôb, ktorú chce vládny Smer-SD zvýšiť zo súčasných 19 na 23 percent, by mohla neskôr klesnúť na 21 percent, pripustil v relácii RTVS Sobotné dialógy minister financií Peter Kažimír (Smer-SD). Odmieta však povedať, kedy by sa tak mohlo stať. "Áno, daň z príjmov právnických osôb, akonáhle to umožní vývoj vo verejných financiách, by sa podľa mňa mala dostať na nižšie hodnoty. Za ideálne považujem v tomto období hodnotu okolo 21 percent, ktorá je úplne stráviteľná," vyhlásil Kažimír.

Nechce však sľubovať, kedy by daň mohla klesnúť, hoci, ako hovorí, by to pre neho bolo politicky veľmi lákavé. "My nevieme, čo sa bude diať aj s ohľadom na európske témy. Bolo by to veľmi populárne, mne by to uľahčilo život z pohľadu toho, aké rozhodnutia mám pred sebou, ale nevnímam to ako zodpovedné," dodal.

Predseda KDH Ján Figeľ Kažimírovi vyčíta, že túto neistotu prenáša cez zákony aj na obyčajných ľudí. "Ak to nebude robené rozumne, meniť daňový systém na horší, ťažší, nás pripraví o financie, zamestnanosť a ekonomické tempo," varoval líder kresťanských demokratov. Vo výške daní z príjmov právnických osôb sa podľa Figeľa dostaneme za Rakúsko a susedné krajiny V4 na tom budú lepšie ako my. Túto daň podľa jeho slov teraz znižuje Švédsko na 22 percent. "Nerobí to preto, aby bolo nesociálne, ale aby udržalo hospodársky rozvoj v ťažkých rokoch," dodal.

Figeľ pripomenul, že hoci ich vláda zvýšila DPH o jeden percentuálny bod, v zákone je formulácia, ktorá zaručuje, že keď sa deficit krajiny dostane pod tri percentá HDP, DPH sa znovu vráti z 20 na 19 percent. Kažimír však touto cestou nechce ísť. "Chcem hrať s otvorenými kartami, čistými rukami, nechcem sľubovať vrabca na streche," reagoval. Zdôraznil, že nechcú zaťažovať ľudí s nízkymi príjmami, ale chcú, aby platili viac tí, ktorí zarábajú cez 3300 eur mesačne. Na Figeľovu kritiku, podľa ktorej štát bude škrtať na príjmoch a nebude šetriť na sebe, oponoval tým, nech si spomenie na to, s akým darom odchádzala zo Slovenskej pošty jej bývalá šéfka Marcela Hrdá. "Vy ste sa pozerali na ničenie daňovej správy, pozerali ste sa na korupciu a klientelizmus a vy mňa tu budete poučovať, ako máme lepšie vyberať dane," uzavrel minister financií.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.