Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Cena emisných povoleniek EUA poklesla v januári o 7 %

Kategória: Spravodajstvo

Priemerná cena emisných kvót typu EUA poklesla v januári tohto roka v porovnaní s decembrom o 7 % a v medziročnom porovnaní vykázala pokles až o 51 %.

BRATISLAVA 3. januára (SITA) - Trend poklesu priemernej ceny emisných kvót typu EUA z minulého roka pokračoval aj v úvode tohto roka, keď priemerná cena týchto povoleniek poklesla v medzimesačnom porovnaní o 7 % na 6,9036 eura za tonu. V porovnaní s januárom 2011 priemerná cena povoleniek poklesla až o 51 %. Za celý minulý rok priemerná cena emisných kvót typu EUA poklesla v porovnaní s rokom 2010 o 9 %.

Ministerstvo financií zverejňuje priemerné ceny emisných povoleniek EUA na burze BlueNext pravidelne, a to na účely výpočtu základu dane z emisných kvót. Priemerná cena povoleniek je vypočítaná ako jednoduchý aritmetický priemer cien posledného uskutočneného obchodu v dni na burze.

Zavedenie dane z emisných kvót presadilo ministerstvo financií v závere roka 2010, a to s cieľom získať do štátneho rozpočtu prostriedky, ktoré by aspoň sčasti vykryli stratu spôsobenú bývalou vládou Roberta Fica. Tá totiž podľa ministra financií Ivana Mikloša nekonala pri prideľovaní emisných kvót v roku 2007 v súlade s verejným záujmom, ale v záujme firiem. Predmetom dane sú zapísané emisné kvóty v rokoch 2011 a 2012, pričom výnosy firiem z predaja emisných kvót sú zdanené 80-percentnou sadzbou dane.

Rezort financií však už pre zavedenie tejto dane komunikuje s Európskou komisiou, ktorá prezentovala pochybnosti o súlade zdanenia emisných kvót s jednou z európskych smerníc. Daňou z emisných kvót sa pritom zaoberá aj Ústavný súd SR. Návrh na začatie konania o súlade tejto dane s ústavou podalo vlani 37 poslancov Národnej rady SR a súd 23. novembra rozhodol o prijatí tohto návrhu na ďalšie konanie. Proti emisnej dani sa v úvode tohto roka postavili aj niektorí podnikatelia, ktorí požadujú túto daň zrušiť.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.