Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Cena emisných povoleniek EUA poklesla aj v máji

Kategória: Spravodajstvo

Po poklese v marci a apríli sa priemerná cena emisných kvót tohto typu v máji znížila medzimesačne o 4,3 % na 6,6455 eura a v medziročnom porovnaní vykázala pokles až o 60 %.

BRATISLAVA 7. júna (SITA) - Priemerná cena emisných kvót typu EUA naďalej klesá. Po poklese v marci a apríli sa priemerná cena emisných kvót tohto typu v máji podľa údajov Ministerstva financií SR znížila medzimesačne o 4,3 % na 6,6455 eura a v medziročnom porovnaní vykázala pokles až o 60 %. Ceny emisných povoleniek v piatom mesiaci poklesli podľa obchodníka s emisiami a analytika spoločnosti Virtuse Energy Milana Hudaka v dôsledku poklesu cien energetických komodít na európskych trhoch a rastúcich obáv o budúcnosť spoločnej európskej

Vývoj cien počas posledných štyroch týždňov kopíroval podľa Hudaka vývoj na trhu s nemeckou elektrinou a ropou Brent. Ich ceny sa prepadli na tohtoročné minimá v dôsledku zhoršujúceho sa makroekonomického vývoja v hlavných svetových ekonomikách. "Ako USA, tak aj eurozóna či Čína naznačujú, že spomalenie ich ekonomického rastu bude mať za následok znižovanie dopytu po energetických komoditách. S tým súvisí aj pokles dopytu po emisných kvótach, ktoré vznikajú pri priemyselnej produkcii vo vyše 11 500 priemyselných zariadení v EÚ. Tým sa hromadí prebytok emisných povoleniek na trhu," konštatuje Hudak. Vzhľadom na to, že v súčasnosti sa emisný trh musí vysporiadať s prebytkom takmer 2 miliárd EUA, ďalší prebytok vedie podľa analytika spoločnosti Virtuse Energy len k ďalšiemu prepadu cien. "V mesiaci jún, ktorý je obvykle pomalší pri obchodovaní s emisiami, očakávame pohyb cien medzi 6 až 7 eurami v závislosti na ďalšom vývoji európskej dlhovej krízy," dodáva Hudak.

Ministerstvo financií zverejňuje priemerné ceny emisných povoleniek EUA na burze BlueNext pravidelne, a to na účely výpočtu základu dane z emisných kvót. Priemerná cena povoleniek je vypočítaná ako jednoduchý aritmetický priemer cien posledného uskutočneného obchodu v dni na burze.

Zavedenie dane z emisných kvót presadilo ministerstvo financií v závere roka 2010, a to s cieľom získať do štátneho rozpočtu prostriedky, ktoré by aspoň sčasti vykryli stratu spôsobenú bývalou vládou Roberta Fica. Tá totiž podľa bývalého ministra financií Ivana Mikloša nekonala pri prideľovaní emisných kvót v roku 2007 v súlade s verejným záujmom, ale v záujme firiem. Predmetom dane sú zapísané emisné kvóty v rokoch 2011 a 2012, pričom výnosy firiem z predaja emisných kvót sú zdanené 80-percentnou sadzbou dane.

Rezort financií však už pre zavedenie tejto dane komunikuje s Európskou komisiou, ktorá prezentovala pochybnosti o súlade zdanenia emisných kvót s jednou z európskych smerníc. Daňou z emisných kvót sa pritom zaoberá aj Ústavný súd SR. Návrh na začatie konania o súlade tejto dane s ústavou podalo vlani 37 poslancov Národnej rady SR a súd 23. novembra minulého roku rozhodol o prijatí tohto návrhu na ďalšie konanie. Proti emisnej dani sa v úvode tohto roka postavili aj niektorí podnikatelia, ktorí požadujú túto daň zrušiť.

Ďalší osud dane z emisných kvót je otázny. Hospodárske noviny totiž v úvode tohto týždňa informovali, že ministerstvo financií plánuje 80-percentnú emisnú daň zrušiť. HN to potvrdil zdroj z prostredia vlády. Rezort financií celú záležitosť komentovať nechcel. "Vzhľadom na to, že ministerstvo financií sa v súčasnosti zaoberá najmä konsolidáciou verejných financií, k uvedenej problematike sa vyjadrí v krátkom čase," povedal pre noviny poradca ministra financií Radko Kuruc.

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov