Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Cena emisných povoleniek EUA klesla vlani o 9 %

Kategória: Spravodajstvo

Pokles priemernej ceny povoleniek sa podpísal aj pod minuloročné nižšie príjmy štátneho rozpočtu.

BRATISLAVA 9. januára (SITA) - Priemerná cena emisných kvót typu EUA poklesla v minulom roku o 9 %. Kým priemerná cena týchto povoleniek za rok 2010 predstavovala 14,3412 eur za tonu, vlani priemerná cena povoleniek poklesla podľa údajov ministerstva financií na 13,0509 eura. Priemerná cena povoleniek pritom v období od februára do mája v medzimesačnom porovnaní rástla. V druhej polovici roka však zaznamenala každý mesiac pokles a v samotnom decembri 2011 cena emisných kvót EUA poklesla medzimesačne o 17 % na 7,4255 eura.

Pokles priemernej ceny povoleniek sa podpísal aj pod minuloročné nižšie príjmy štátneho rozpočtu. Rozpočtovaná úroveň dane z emisných kvót sa podľa Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR naplnila iba na 42 %. "Príčinou nenaplnenia dane z emisných kvót je fakt, že firmy neplatili daň z emisií, ktoré usporili vďaka investíciám do technológií, ďalej pokles reálnej ceny povoleniek v priebehu roka 2011 a pravdepodobnosť, že niektoré firmy túto daň jednoducho nezaplatili," konštatuje inštitút v januárovom komentári. Príjmy z dane z emisných kvót očakával pôvodne rezort financií na úrovni 69,5 mil. eur. Skutočné príjmy však dosiahli iba 29,4 mil. eur.
Ministerstvo financií zverejňuje priemerné ceny emisných povoleniek EUA na burze BlueNext pravidelne, a to na účely výpočtu základu dane z emisných kvót. Priemerná cena povoleniek je vypočítaná ako jednoduchý aritmetický priemer cien posledného uskutočneného obchodu v dni na burze.
Zavedenie dane z emisných kvót presadilo ministerstvo financií v závere roka 2010, a to s cieľom získať do štátneho rozpočtu prostriedky, ktoré by aspoň sčasti vykryli stratu spôsobenú bývalou vládou Roberta Fica. Tá totiž podľa ministra financií Ivana Mikloša nekonala pri prideľovaní emisných kvót v roku 2007 v súlade s verejným záujmom, ale v záujme firiem. Predmetom dane sú zapísané emisné kvóty v rokoch 2011 a 2012, pričom výnosy firiem z predaja emisných kvót sú zdanené 80-percentnou sadzbou dane.

Rezort financií však už pre zavedenie tejto dane komunikuje s Európskou komisiou, ktorá prezentovala pochybnosti o súlade zdanenia emisných kvót s jednou z európskych smerníc. Daňou z emisných kvót sa pritom zaoberá aj Ústavný súd SR. Návrh na začatie konania o súlade tejto dane s ústavou podalo vlani 37 poslancov Národnej rady SR a súd 23. novembra rozhodol o prijatí tohto návrhu na ďalšie konanie. Proti emisnej dani sa v úvode tohto roka postavili aj niektorí podnikatelia, ktorí požadujú túto daň zrušiť.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.