Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Z praxe

Prehľad povinností pre e-shopy na Slovensku

Kategória: Z praxe Autor/i: Accace, k. s. Zdroj: Accace

Rýchlo sa rozvíjajúca oblasť elektronického obchodu je regulovaná právnymi predpismi Európskej únie a legislatívou jednotlivých členských štátov, vrátane Slovenska. Ak si teda chcete otvoriť e-shop, mali by ste si overiť vaše zákonné povinnosti a vyhnúť sa tak prípadným pokutám. Pozor, od 1. júla 2021 sú účinné nové pravidlá v zdaňovaní pre e-shopy.

Právna forma podnikania

E-shop je možné prevádzkovať na základe živnostenského oprávnenia, buď ako fyzická osoba – podnikateľ alebo prostredníctvom obchodnej spoločnosti, či organizačnej zložky zahraničnej právnickej osoby zapísanej v obchodnom registri.

Potrebná dokumentácia

Pre prevádzkovanie e-shopu v súlade s platnou legislatívou je nutné vypracovať náležitú dokumentáciu, napr. všeobecné obchodné podmienky, informácie o alternatívnom riešení sporov, reklamačný poriadok, dodacie podmienky, komplexnú dokumentáciu týkajúcu sa ochrany osobných údajov v súlade s nariadením o ochrane údajov (GDPR) a zákonom o ochrane osobných údajov (ďalej len „Zákon o ochrane OÚ“), ako aj zverejnenie stanovených údajov na internetovej stránke e-shopu.

Informačná povinnosť

Zákon stanovuje rozsiahle informačné povinnosti prevádzkovateľa e-shopu, ktoré musí prevádzkovateľ e-shopu poskytnúť zákazníkom ešte pred uzatvorením zmluvy. Medzi najdôležitejšie informácie patria identifikačné údaje podnikateľa, detailné informácie o vlastnostiach tovaru, celková cena tovaru vrátane súvisiacich nákladov, napr. na dopravu a DPH, poučenie o zodpovednosti za škodu a iné.

Tzv. Smernica Omnibus platná v členských štátoch EÚ od 28. mája 2022 stanovuje nové pravidlá oznamovania zliav, v zmysle ktorých v prípade uvedenia zľavy musí byť spotrebiteľ informovaný o predchádzajúcej cene tovaru ako o najnižšej uplatňovanej cene za po

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Aktuálna téma

Zákon o dani zo sladených nealkoholických nápojov

Accace, k.s. Accace, k.s.

Táto daň má charakter nepriamej dane zo spotreby a budú ju v zásade vyberať a platiť do štátneho rozpočtu podnikateľské subjekty, uskutočňujúce prvé dodanie sladeného nealkoholického nápoja v tuzemsku, ktoré ju vyberú v cene sladeného nealkoholického nápoja. Navrhovaná účinnosť zákona je od 1.1.2025.