Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Zdaniteľná osoba - občianske združenie a povinnosť registrácie pre daň z pridanej hodnoty

Dátum: Rubrika: Poradňa

Občianske združenie so sídlom v Slovenskej republike organizuje školenie (seminár) na tému „Sexuálna výchova u postihnutých detí“. Prednášajúca (lektorka) je podnikateľka z Českej republiky. Hlavným cieľom občianskeho združenia podľa stanov je sociálna a edukačná práca s postihnutými deťmi, vrátane organizácie školení a seminárov v oblasti starostlivosti a práce s deťmi so špeciálnymi potrebami. Predmetný seminár je určený nielen pre členov združenia, ale aj pre verejnosť (rodičov detí so špeciálnymi potrebami) a podmienkou účasti je zaplatené vstupné. Považuje sa občianske združenie za zdaniteľnú osobu podľa ustanovenia § 3 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH“), a teda má povinnosť registrovať sa pre DPH podľa ustanovenia § 7a zákona o DPH?

Podľa ustanovenia § 3 zákona o DPH zdaniteľná osoba je každá osoba, ktorá nezávisle vykonáva činnosť, z ktorej dosahuje príjem. Teda zdaniteľnými osobami nie sú len "podnikatelia", ale aj iné osoby, ak bežne dosahujú príjem z vykonávanej nezávislej činnosti. Na tento účel je nepodstatné, či podľa zákona č.
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály