Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

ZCHFP žiada od novej vlády, aby nezvyšovala dane

Kategória: Spravodajstvo

Slovenské podniky sú podľa prezidenta Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu SR (ZCHFP) Romana Karlubíka vystavené komplikáciám okolo ropy v čase nedoriešenej finančnej krízy v eurozóne a neistoty na trhoch.

BRATISLAVA 24. januára (SITA) - Zhoršujúce vonkajšie vplyvy, ku ktorým sa pridal najnovšie rast cien ropy a ropných produktov, súvisiaci s embargom na dovoz iránskej ropy, sa podľa Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu SR môžu negatívne podpísať pod vývoj slovenského chemického priemyslu v roku 2012. "V tejto situácii je veľmi dôležité, aby sa súčasne nezhoršovali domáce podmienky na podnikanie. Nová vláda, ktorá nastúpi po voľbách, by sa preto mala vyhnúť hlavne zvyšovaniu existujúcich daní týkajúcich sa podnikania, či dokonca zavádzania nových daní, napríklad z podielov na zisku," uviedol prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu SR (ZCHFP) Roman Karlubík. V čase krízy takéto protipodnikateľské kroky môžu podľa neho situáciu firiem iba zhoršiť a prinútia podniky hľadať spôsoby na únik kapitálu a presuny výroby zo Slovenska.

"Slovenské podniky sú vystavené komplikáciám okolo ropy v čase nedoriešenej finančnej krízy v eurozóne a neistoty na trhoch. V tejto situácii by im pomohlo, kedy sa mohli oprieť o čo najväčšiu stabilitu v domácom prostredí," tvrdí Karlubík. Považuje za dôležité, aby miera reštrikcie a finančné obmedzenia neboli príliš veľké, aby zostal zachovaný prístup firiem k finančným prostriedkom v bankách a aby sa politickými rozhodnutiami nezhoršovalo podnikateľské prostredie a daňové zaťaženie podnikania. Dodal, že na Slovensku sa vyprodukovali len v treťom štvrťroku 2011 rafinované ropné produkty v hodnote 1,35 milióna eur, čo tvorilo polovicu celkových tržieb slovenského chemického a farmaceutického priemyslu za mesiace júl sž september 2011.

"Každé ďalšie zdražovanie ropy v súčasnosti láme historické ceny ropných produktov pre spotrebiteľov, čo sa premieta do rastu cien dopravy a následne aj ďalších produktov. K tomu sa pridáva aj rast cien ropy, vyvolaný poklesom kurzu eura voči doláru, čím sa zdraženie pravdepodobne prejaví na zvýšených nákladoch celého slovenského hospodárstva, zvýši infláciu, povedie k rastu cien ďalších komodít a poklesu priemyselnej spotreby rôznych odvetví i obyvateľstva," upozornil Karlubík. V dôsledku zdražovania ropy pravdepodobne podľa neho klesne spotreba ropných produktov a tým aj ich výroba, ktorá je jedným z najdôležitejších odvetví slovenského chemického a farmaceutického priemyslu.

Ceny ropy v pondelok rástli po tom, ako sa Európska únia dohodla na zákaze dovozu iránskej ropy. Vyvolala tým totiž ďalšie hrozby zo strany Iránu, že uzavrie kľúčovú prepravnú trasu cez Hormuzský prieliv. Ceny čierneho zlata tiež nahor ťahal slabší dolár. Londýnska ropa Brent zdražela o 72 centov na 110,58 USD za barel. Počas dňa sa jej cena zvýšila až na 111,36 USD za barel, neskôr však časť svojich ziskov zmazala. Ľahká americká ropa tiež zdražela o 1,25 USD na 99,58 USD za barel. Cenám ropy k výraznejšiemu rastu bránili pokračujúce dlhové problémy v eurozóne a ich možný negatívny vplyv na ekonomický rast.

ZCHFP v súčasnosti reprezentuje 57 členských subjektov, v ktorých pracuje viac ako 12 tisíc pracovníkov. V celom odvetví chémie podniká 186 firiem s počtom zamestnancov viac ako 20. Výroba chemikálií a chemických výrobkov patrí v rámci spracovateľského priemyslu medzi strategické odvetvia v priemysle SR. Výrobný program tvorí široké spektrum produktov, od organických a anorganických chemikálií, cez priemyselné hnojivá, pneumatiky, výrobky z gumy, farby, laky, liečivá, až po sofistikované špeciálne výrobky a chemické vlákna.
(1 EUR = 1,3017 USD)

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.