Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Výraznejšie zdaňovanie lepšie zarábajúcich neprešlo

Kategória: Spravodajstvo

Smer navrhoval zaviesť zvýšenú sadzbu dane z príjmov fyzických osôb na úrovni 25 %, ktorá by sa uplatňovala na hrubé príjmy nad 33 tis. eur ročne.

BRATISLAVA 9. februára (SITA) - Parlament vo štvrtok neposunul do druhého čítania opozičný návrh novely zákona o dani z príjmov. Novelou zákona o dani z príjmov chceli poslanci za stranu Smer-SD zvýšiť mieru solidarity vyšších príjmových skupín s nižšími. Smer navrhoval zaviesť zvýšenú sadzbu dane z príjmov fyzických osôb na úrovni 25 %, ktorá by sa uplatňovala na hrubé príjmy nad 33 tis. eur ročne. "Z pohľadu počtu dotknutých zamestnancov by sa uvedené opatrenie dotýkalo približne 25 tis. zamestnancov," uviedli opoziční poslanci pri predkladaní návrhu novely.
Strana chcela zároveň zaviesť aj 5-percentnú daň z dividend fyzických osôb či progresívnu daň z príjmov právnických osôb pre spoločnosti so základom dane nad 30 mil. eur so sadzbou dane vo výške 22 %. Táto zmena sa pritom mala dotknúť približne 31 podnikov na Slovensku. Celkový pozitívny vplyv opatrení na príjmy rozpočtu Smer v novele zákona o dani z príjmov vyčíslil na 149 mil. eur.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.