Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Štát vlani obstarával efektívnejšie

Kategória: Spravodajstvo

Podľa analýzy Transparency International Slovensko v minulom roku firmy súťažili o štátne zákazky viac a štát dosiahol vyššie úspory ako v minulých rokoch.

BRATISLAVA 27. januára (SITA) - Firmy o štátne zákazky súťažili v minulom roku viac a štát tak dosiahol vyššie úspory ako v predchádzajúcich rokoch. Ako agentúru SITA v piatok informovala mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS), nákupy s jedným uchádzačom klesli za posledné tri roky zo 47 % na 38 % všetkých tendrov, kým na druhej strane z desatiny na pätinu vzrástol objem obstarávania, v ktorom súťažilo aspoň päť firiem. Priemerná úspora oproti predpokladanej cene dosiahla minulý rok 14 %, kým v roku 2009 to bolo len 5 %, vyplýva to z analýzy TIS o kvalite verejného obstarávania v rokoch 2009 až 2011.

"Kým v roku 2009 o verejné zákazky v priemere súťažilo 2,3 firmy, minulý rok to už bolo 3,6 uchádzača. Vysoká účasť spoločností v tendroch pozitívne vplýva na kvalitu a výhodnosť ponúk. Slovensko tak za dva roky stiahlo na polovicu zaostávanie oproti krajinám Európskej únie, kde o priemerný tender súťaží päť dodávateľov," uviedol riaditeľ TIS Gabriel Šípoš. Hlavným dôvodom zvýšenia súťaživosti a výhodnosti ponúkaných cien je podľa neho okrem ekonomickej krízy najmä masové zavedenie elektronických aukcií a sprísnenie postupu pri užších súťažiach. V druhej polovici minulého roka sa elektronická aukcia používala už v každom štvrtom tendri, kým v roku 2009 to bolo v každom 140. obstarávaní. Minuloročná štúdia TIS ukázala, že úspory pri aukciách sú v priemere dvojnásobné oproti tendrom s klasickou metódou jedného kola ponúk.

Vlani celý verejný sektor zadal zákazky za 2,5 mld. eur. Práve štátne tendre sú podľa prieskumov medzi podnikateľmi oblasťou vysoko náchylnou na klientelizmus a korupciu.

V štúdii čerpala Transparency údaje o výsledkoch verejného obstarávanie z aplikácie Otvorené verejné obstarávanie na portáli tender.sme.sk. Celá analýza je prístupná online na http://bit.ly/Obstaravanie2011.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.