Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Rakúsko chce ďalej rokovať o dani z finančných transakcií

Kategória: Spravodajstvo

Takzvaná "daň Robina Hooda" bude predmetom intenzívnych diskusií na stretnutí ministrov financií eurozóny v Kodani, uviedla rakúska ministerka financií Maria Fekterová. Zavedenie dane z finančných transakcií označil predtým jej nemecký rezortný kolega Wolfgang Schäuble za neuskutočniteľné, keďže niektoré krajiny eurozóny takúto daň odmietajú

VIEDEŇ 27. marca (SITA, Reuters) - Rakúsko nepovažuje diskusiu o dani z finančných transakcií za uzavretú ani po tom, čo nemecký minister financií Wolfgang Schäuble označil jej zavedenie za neuskutočniteľné. Rakúska ministerka financií Maria Fekterová v utorok vyhlásila, že daň bude tento týždeň predmetom intenzívnych diskusií s rezortnými kolegami z eurozóny na stretnutí v Kodani. Ministri zvážia klady a zápory navrhovaného opatrenia, s ktorými sa bude následne zaoberať júnový summit lídrov EÚ, uviedla ministerka.

"Šéfovia vlád budú musieť rozhodnúť o ďalšom postupe v otázke dane z finančných transakcií, o tom, či existujú alternatívy, ktoré krajiny jej zavedenie podporujú a či sa bude na projekte ďalej pracovať," povedal Fekterová novinárom pred zasadnutím vládneho kabinetu vo Viedni.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble v pondelok uviedol, že daň z finančných transakcií sa v rámci EÚ ani v rámci eurozóny nezavedie, pretože to odmieta viacero krajín. Nemecko a Francúzsko sa pokúšalo takýmto návrhom zvýšiť príjmy vládnych rozpočtov. Veľká Británia a niekoľko ďalších krajín EÚ by však nepodporilo opatrenie známe ako "daň Robina Hooda", uviedol Schäuble a dodal, že by presadzoval túto daň na úrovni celej EÚ. "Toto nebude možné uskutočniť ani v eurozóne," povedal minister s tým, že niektoré krajiny, ktoré používajú spoločnú európsku menu, takúto daň odmietajú. "Výsledkom teda je, že skúsime niečo iné," povedal Schäuble. Minulý týždeň daň z finančných transakcií odmietlo Holandsko.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.