Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Prokuratúra nasadí proti daňovým deliktom spoločné tímy s MF

Kategória: Spravodajstvo

Na pracovnej porade vedenia generálnej prokuratúry s krajskými prokurátormi v Krpáčove sa dohodli s ministrom financií Petrom Kažimírom na intenzívnejšej spolupráci v boji proti daňovej kriminalite

BRATISLAVA 6. septembra (SITA) - Generálna prokuratúra zintenzívňuje spoločný postup s finančnou správou v boji proti daňovej kriminalite. Na pracovnej porade vedenia generálnej prokuratúry s krajskými prokurátormi v Krpáčove sa dohodli s ministrom financií Petrom Kažimírom na konkrétnych krokoch. "Spolupráca medzi prokurátormi a Finančnou správou SR sa bude uskutočňovať na úseku trestného konania - vzájomným urýchleným vybavovaním dožiadaní na účely trestného konania, vytváraním spoločných vyšetrovacích tímov, poskytovaním analýz a stanovísk v konkrétnych trestných veciach," uviedol generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Podľa jeho slov budú mať aj spoločné medzirezortné súčinnostné porady na celoslovenskej a regionálnej úrovni v dohodnutých termínoch a periodicite. Spoluprácu plánujú aj v oblasti vzdelávania a legislatívy.

Kažimír pripomenul, že boj proti daňovým únikom patrí medzi priority ministerstva financií aj vlády, a to najmä v prípade DPH, kde dochádza k najväčším stratám príjmov rozpočtu verejnej správy. "Preto vláda koncom mája minulého roka schválila Akčný plán, ktorý obsahuje 50 konkrétnych opatrení na obmedzenie daňových podvodov a únikov. Polovica z týchto opatrení už bola prijatá v priebehu rokov 2012 a 2013 a zvyšné budú postupne implementované," vyhlásil Kažimír po stretnutí s generálnym prokurátorom.

Akčným plánom sa napríklad vytvorila možnosť zriaďovať špecializované tripartitné tímy, pozostávajúce z daňových špecialistov, vyšetrovateľov a prokurátorov. Takto chcú dosiahnuť väčšie prepojenie odborníkov, technických a analytických kapacít a poznatkov, ktoré majú jednotlivé zložky. Využijú ich pri riešení závažných daňových trestných činov a na odhaľovanie tejto trestnej činnosti už počas výkonu daňovej kontroly. "Mám prioritu postihovať tých, ktorí dane neplatia a nie, aby na to doplácali bežní ľudia tým, že sa budú zvyšovať dane, alebo že sa budú škrtiť výdavky, ktoré sú potrebné," povedal Čižnár krátko po svojom vymenovaní do funkcie generálneho prokurátora.

Agentúru SITA informovala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.