Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Maďarsko pripravuje nové dane

Kategória: Spravodajstvo

Budapešť pripravuje zavedenie dane z finančných transakcií, chce zdaniť zisky energetických spoločností aj telefonické hovory.

BUDAPEŠŤ 10. mája (SITA, Reuters) - Maďarsko chce od budúceho roku pre bankové inštitúcie zaviesť daň z finančných transakcií a získať tak do verejných zdrojov 130 mld. HUF ročne. Uviedol to vo svojom stredajšom stanovisku maďarský minister hospodárstva György Matolcsy. Kabinet premiéra Viktora Orbána tak dúfa, že splní ciele, ktoré Budapešti stanovila EÚ a vyhne sa strate možnosti čerpať prostriedky z európskych rozvojových fondov. Maďarsko chce nahradiť kontroverzné zdaňovanie bankového sektora a energetických spoločností dlhodobejšími daňami v rovnakej oblasti.

Maďarsko chce okrem dane z finančných transakcií zdaniť aj zisky energetických spoločností 30-percentnou sadzbou. Jej súčasťou bude štandardná 19-percentná podniková daň, ktorú doplní takzvaná "daň Robina Hooda" s 11-percentnou sadzbou. Na zisky energetických podnikov v Maďarsku sa už v súčasnosti vzťahuje mimoriadna 8-percentná daň. Maďarská vláda navyše plánuje vybrať ešte v tomto roku 30 mld. HUF na dani z telefonických hovorov, ktorá vstupuje do platnosti od 1. júla tohto roku. Túto daň budú platiť poskytovatelia telekomunikačných služieb.

(1 EUR = 290,70 HUF)

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.