Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Francúzska milionárska daň sa bude vyberať len dva roky

Kategória: Spravodajstvo

Daň vo výške 75 % na príjmy nad 1 mil. eur budú musieť platiť priamo firmy, ktoré platy vyplácajú.

PARÍŽ 10. septembra (SITA, Reuters) - Plánovaná milionárska daň vo výške 75 %, ktorú francúzska vláda uvalila na platy vo výške viac ako 1 mil. eur ročne, bude mať údajne len krátku životnosť. V pondelok o tom informoval francúzsky denník Les Echos.

Daň budú musieť uhradiť priamo firmy, ktoré takéto vysoké platy vyplácajú, ale iba v rokoch 2013 a 2014, informoval denník s odvolaním sa na informácie z úradu francúzskeho prezidenta. Vláda tiež pre daň určí maximálny strop, aby suma neprekročila isté nešpecifikované percento zo zisku spoločnosti, píše Les Echos. Úrad prezidenta Hollanda správu odmietol komentovať.

Francúzsky kabinet chce milionársku daň zaviesť, aby splnil predvolebný sľub. Prvý návrh zdanenia v roku 2012 však ostro kritizovali športové hviezdy aj lídri obchodu a ústavný súd v krajine ho odmietol ako protiústavný. Hollandov kabinet ho preto zmenil tak, aby odvod platili miesto jednotlivcov firmy, a chce ho zapracovať do štátneho rozpočtu na rok 2014. Opatrenie pravdepodobne bude mať len malý vplyv na schopnosť Paríža splácať svoj veľký deficit, vláda ho však propaguje ako symbolický krok, ktorý má ukázať, že aj najbohatší, vrátane futbalových klubov, musia prispieť k uťahovaniu opaskov.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.