Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Eurozóna čaká na novú grécku vládu

Kategória: Spravodajstvo

Predstavitelia eurozóny podľa agentúry Reuters očakávajú, že v Grécku sa na budúci mesiac uskutočnia nové parlamentné voľby.

BRUSEL 11. mája (SITA, Reuters) - Členské štáty eurozóny sú pripravené finančne podporovať Grécko dovtedy, kým krajina nebude mať novú vládu. Podľa agentúry Reuters to potvrdili vo štvrtok viacerí predstavitelia eurozóny. Nová grécka vláda môže vzísť z ostatných parlamentných volieb, je však možné, že krajina sa na budúci mesiac nevyhne predčasným voľbám. Líder gréckych socialistov Evangelos Venizelos začal vo štvrtok rokovania o vytvorení novej vlády. Po tom, čo väčšina gréckych voličov počas víkendu odmietla podmienky záchranných programov od EÚ a Medzinárodného menového fondu, sa predčasné voľby zdajú byť neodvratnými, tvrdí agentúra Reuters.

"Vyhlásenie nových volieb v Grécku očakávane najneskôr do nedele," uviedol jeden z citovaných predstaviteľov. Bývalý minister financií Venizelos je tretím a zároveň posledným lídrom, ktorý sa po nedeľných voľbách snaží o zostavenie novej vlády. "Rozumiem tomu tak, že druhé voľby v Grécku by mohli byť do polovice júna. Máme prostriedky na to, aby sme dokázali podporiť Grécko do konca júna," uviedol ďalší predstaviteľ eurozóny.
Na otázku, či Grécko môže dostať ďalšie peniaze aj v prípade, že krajina nebude mať riadnu vládu, ktorá by dohliadala na plnenie podmienok záchranného programu, predstaviteľ eurozóny odpovedal, že "nikto nemôže očakávať, aby neexistujúca vláda schvaľovala zákony".

Európsky fond finančnej stability (EFSF) v stredu schválil Grécku uvoľnenie ďalších 4,2 mld. eur. V rámci už schválenej tranže v celkovom objeme 5,2 mld. eur tak majú Atény k dispozícii ešte 1 mld. eur, ktoré môžu v prípade potreby čerpať v júni.

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.