Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Daň z dedičstva nebude, tvrdí minister Kažimír

Kategória: Spravodajstvo

Nedávne bruselské vyjadrenia ministra financií Petra Kažimíra o tom, že daň z dedičstva považuje za legitímny konsolidačný nástroj, momentálne sám upresňuje. Vraj išlo o vyslovenie vlastného názoru a daň z dedičstva určite v aktuálnom konsolidačnom balíku nebude.

BRATISLAVA 3. mája (SITA) - Daň z dedičstva nebude súčasťou konsolidačného balíka. Vyhlásil to vo štvrtok počas rokovania o programovom vyhlásení na pôde finančného parlamentného výboru minister financií Peter Kažimír. "Daň z dedičstva nie je súčasťou a nebude súčasťou konsolidačných opatrení v najbližších mesiacoch. Verejne vyhlasujem, že daň z dedičstva určite nebude zavedená s účinnosťou od 1. januára budúceho roku," povedal.

O znovuzavedení tejto dane sa začalo rozprávať po spoločnej tlačovej konferencii premiéra Roberta Fica a ministra Kažimíra na pracovnej ceste v Bruseli, kde pripustili, že práve táto daň môže byť jedným z nástrojov konsolidácie. Minister financií vtedy tvrdil, že v situácii, keď krajina potrebuje "každé euro" považuje daň z dedičstva za úplne legitímny nástroj.

Momentálne však svoje vtedajšie vyjadrenia upresňuje a tvrdí, že išlo viac-menej o vyslovenie osobného názoru. "Je to môj hodnotový pohľad na veci, ako by mohli fungovať. Ale to neznamená, že je na tom nejaká zhoda a že sme na tom pracovali," povedal vo štvrtok Kažimír s tým, že daň z dedičstva tiež určite nevníma ako opatrenie, ktoré by bolo fiškálne zaujímavé z hľadiska konsolidácie verejných financií.

Daň z darovania a daň z dedičstva boli na Slovensku zrušené od začiatku roka 2004, a to v rámci daňovej reformy, ktorú zaviedla druhá vláda Mikuláša Dzurindu. O rok neskôr, teda od začiatku roku 2005, bola zrušená aj daň z prevodu a prechodu nehnuteľností.

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.