Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

V EÚ vlani pracovalo 15,2 mil. cudzincov

Kategória: Spravodajstvo

Medzi zahraničnými pracovníkmi malo 6,6 mil. štátne občianstvo inej členskej krajiny, štátnu príslušnosť mimo EÚ vykázalo 8,6 mil. zamestnancov.

BRATISLAVA 7. júna (SITA) - V roku 2012 pracovalo v Európskej únii 15,2 mil. cudzích štátnych príslušníkov, čo predstavovalo 7 % celkového počtu ľudí zamestnaných v rámci únie. Medzi zahraničnými pracovníkmi malo 6,6 mil. štátne občianstvo inej členskej krajiny, štátnu príslušnosť mimo EÚ vykázalo 8,6 mil. zamestnancov. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil v piatok štatistický úrad EÚ Eurostat. Miera zamestnanosti občanov členských štátov, ktorí pracovali mimo krajiny pôvodu, vlani predstavovala 67,7 %, čo bolo mierne viac ako v prípade domácich zamestnancov (64,6 %). Zamestnanosť medzi ľuďmi, ktorí nemajú v EÚ štátne občianstvo, bola ešte nižšia, a to na úrovni 53,7 %. Miera nezamestnanosti medzi cudzincami z iných členských štátov bola na úrovni 12,5 %, teda vyššia ako v prípade domácich štátnych príslušníkov, kde predstavovala 9,8 %. Nezamestnanosť medzi ľuďmi z krajín mimo EÚ v roku 2013 dosiahla až 21,3 %.

Miera zamestnanosti pre občanov iných štátov EÚ sa pohybovala od 53,2 % na Malte až po 80,2 % v Slovinsku. Zamestnanosť vlastných obyvateľov bola vlani najnižšia v Grécku (52,5 %) a najvyššia v Holandsku (75,8 %). V prípade ľudí s občianstvom mimo EÚ sa zamestnanosť pohybovala od 36,2 % v Belgicku po 73,4 % na Cypre.

Najnižšiu mieru nezamestnanosti občanov iného členského štátu v rámci EÚ v roku 2012 vykázalo Holandsko (5,5 %) a najvyššiu Španielsko (30,6 %). V prípade domácich štátnych príslušníkov sa pohybovala od 3,3 % v Luxembursku po 23,4 % v Grécku. Nezamestnanosť ľudí so štátnou príslušnosťou mimo EÚ bola najnižšia v Českej republike (5,1 %) a najvyššia v Španielsku (38,6 %).

Zamestnanosť na Slovensku podľa údajov Eurostatu v roku 2013 predstavovala 59,7 % a v prípade štátnych príslušníkov inej krajiny EÚ dosiahla 70,1 %. Ďalšie údaje o zahraničných pracovníkov v SR Eurostat neuviedol z dôvodu príliš malej štatistickej vzorky.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov