Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Slovensko získa informácie o daniach na Cypre

Kategória: Spravodajstvo

Slovensko do memoranda o porozumení totiž pretlačilo klauzulu, v ktorej sa Cyprus zaviazal plniť spomínané záväzky.

BRATISLAVA 12. apríla (SITA) - Cyprus si bude so SR vymieňať informácie v daňovej oblasti. Slovensku sa totiž do memoranda o porozumení podarilo dostať klauzulu, v ktorej sa Cyprus zaviazal plniť spomínané záväzky. "To bolo pre nás kľúčové už od minulého roku a podarilo sa nám to dosiahnuť," povedal po zasadnutí Eurogroup v Dubline minister financií SR Peter Kažimír s tým, že hoci je Cyprus členom Euróspkej únie, je zrejmé, že fungoval ako daňový raj.

Ako ďalej informovalo Ministerstvo financií (MF) SR, Cyprus bude musieť sprivatizovať majetok, zvýšiť dane z právnických osôb, zvýšiť spotrebné dane na pohonné hmoty, dodatočne zdaniť majetok, ako aj o 100 percent zvýšiť daň z kapitálu. "Viditeľná bude aj redukcia na podporu bývania a zníženie počtu učiteľov a ďalšie výhody štátnych zamestnancov," uvádza rezort financií. Cyprus sa podľa MF SR nevyhne ani zdaneniu penzií a zvýšeniu veku odchodu do dôchodku. Biznis model, založený na nízkych daniach umožňujúci podnikanie cez schránkové firmy a prebujnenom bankovom sektore, skončil," povedal minister financií SR Peter Kažimír.

Celkové finančné náklady, ktoré Cyprus potrebuje na svoju záchranu predstavujú približne 23 mld. eur. Cyperská vláda sa na tejto sume bude podľa MF podieľať 13 miliardami, 1 mld. eur prisľúbil aj Medzinárodný menový fond. Zvyšných 9 mld. eur bude financovaných pomocou Európskeho Mechanizmu pre Stabilitu. "To znamená, že pôžička Cypru nebude mať negatívny dopad na deficit verejných financií ani na dlh jednotlivých členských štátov," uvádza rezort financií.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov