Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Príspevky pre rodičov, ktorí nepracovali, sa znižovať nebudú

Kategória: Spravodajstvo

Pravicoví poslanci tvrdia, že návrhom skresať rodičovské príspevky rodičom, ktorí roky nepracovali alebo neštudovali, chceli docieliť ich zodpovednejšie správanie. Exministerka práce Viera Tomanová naopak tvrdí, že návrhom chceli len ušetriť verejné zdroje.

BRATISLAVA 7. februára (SITA) - Rodičovské príspevky pre rodičov, ktorí počas štyroch rokov pred vznikom nároku na tento príspevok neodpracovali spolu minimálne 270 dní, sa napokon znižovať nebudú. Poslanci totiž v utorok súhlasili s procedurálnym návrhom Jany Vaľovej (Smer-SD), aby sa v prerokúvaní návrhu ďalej nepokračovalo. Proti procedurálnemu návrhu Vaľovej bolo iba 41 poslancov bývalej koalície, za návrh hlasovalo 69 poslancov. O poslaneckom návrhu Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS), Kamila Krnáča (SaS), Štefana Kužmu (SDKÚ-DS) a Zoltána Horvátha (SDKÚ-DS) sa tak napokon v druhom čítaní ani nehlasovalo.

Návrh na úpravu podmienok vyplácania rodičovského príspevku mal pritom byť podľa jedného z predkladateľov Štefana Kužmu z SDKÚ-DS motiváciou pre mládež k zodpovednejšiemu správaniu. Mladí by sa totiž podľa neho mali skôr, ako si založia rodinu, snažiť získať aspoň učňovské vzdelanie, alebo získať nejakú prácu. Návrh na zníženie rodičovského príspevku na polovicu pre rodičov, ktorí počas štyroch rokov pred vznikom nároku na tento príspevok neodpracovali spolu minimálne 270 dní, tak má podľa Kužmu pôsobiť na mladých, aby napríklad už v 14-tich rokoch nezakladali nezabezpečení rodiny.

Ešte otvorenejšie sa k návrhu vyjadril v rozprave Kužmov stranícky kolega z SDKÚ-DS Ondrej Matej. "Rodenie detí nemôže byť zamestnanie a štát takéto zamestnanie nemôže podporovať," uviedol pri prerokúvaní návrhu v pléne Národnej rady SR. Podľa Mateja je totiž problémom, že niektorí ľudia sa naučili žiť na sociálnych dávkach a zarábať na rodení detí. Rodičovské príspevky tak často nesmerujú na zaobstaranie detí, ale na alkohol, cigarety a automaty.

Proti však bola exministerka práce a poslankyňa za Smer-SD Viera Tomanová. Tieto návrhy sú podľa nej namierené na trestanie matiek, ktoré žijú v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou. Podľa Tomanovej treba skôr hovoriť o tom, ako dať týmto sociálne odkázaným ľuďom prácu, v čom pravicová vláda podľa nej neurobila nič. Návrh na zmenu podmienok vyplácania rodičovského príspevku tak Tomanová považuje za nástroj, akým sa majú usporiť finančné prostriedky na tých najslabších a ktorý ide proti deťom.

Návrh počítal s tým, že polovicu zo 194,7-eurového rodičovského príspevku by mohla od júla tohto roka stratiť časť už v súčasnosti tehotných žien. Nárok na rodičovský príspevok v plnej výške totiž mali mať iba tí rodičia, ktorí počas štyroch rokov pred vznikom nároku odpracovali spolu minimálne 270 dní. Za rovnakú aktivitu ako je práca, sa malo považovať aj štúdium na vysokej škole, absolvovanie vysokej školy v 1. alebo 2. stupni alebo strednej školy. V opačnom prípade sa rodičovský príspevok mal znížiť na

Rovnaké podmienky navrhovali poslanci za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník, Štefan Kužma a Zoltán Horváth spolu s poslancom za SaS Kamilom Krnáčom zaviesť aj pre vznik nároku na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa. O tomto návrhu ešte poslanci nehlasovali. Ak by ani jeden z rodičov nesplnil podmienku o práci, resp. o štúdiu, rodičia stratia nárok na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa. Cieľom navrhovateľov je zvýšiť motiváciu nájsť a udržať si zamestnanie a zároveň odstránenie negatívnej motivácie zabezpečovať si príjem cez sociálne dávky.

V prípade rodičovského príspevku pritom predpokladali poslanci úsporu verejných financií vo výške 44 miliónov eur ročne a pri nových pravidlách pri vyplácaní príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa sa predpokladá úspora vo výške 5,92 milióna eur ročne.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov