Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Pokusy o podvedenie poisťovne každoročne rastú

Kategória: Spravodajstvo

Poisťovňa Allianz zaznamenala vlani v neživotnom poistení medziročný nárast šetrených škôd o 24 % a v životnom poistení to bol oveľa väčší nárast.

BRATISLAVA 24. januára (SITA) - Napriek každoročnej medializácii výsledkov, trestnej sadzbe za preukázaný podvod až do 15 rokov, sa neustále opakujú pokusy o podvedenie poisťovne. Ako ďalej uviedla vedúca oddelenia kontroly a špeciálnych činností v poisťovni Allianz Jaroslava Zemanová, častokrát ide o veľmi banálne a ľahko preukázateľné plnenie, kde je jasné, že ide o podvod. Klienti si podľa Zemanovej naivne myslia, že poisťovňa preplatí akékoľvek nároky bez preverenia ich opodstatnenosti a pravdivosti údajov. Keďže ľudia majú väčšinou finančné prostriedky obmedzené, snažia sa aj navyšovať poistné plnenie. Priamy vplyv na takéto konanie klientov má podľa Zemanovej aj finančná kríza.

Allianz - Slovenská poisťovňa v minulom roku celkovo prešetrila vyše 3,1 tis. poistných udalostí, pričom celkový objem potenciálneho plnenia bol 10,7 mil. eur. Zo všetkých šetrených škôd bolo až 88 % potvrdených podozrení, teda v takmer deviatich z desiatich šetrených prípadov sa podarilo preukázať vzniknuté podozrenie z nekalého konania. Uchránená hodnota tak predstavovala 5,9 mil. eur. Poisťovňa Allianz zaznamenala, rovnako ako aj po iné roky, nárast počtu šetrených škôd v neživotnom poistení, medziročne o 24 %. Najväčší nárast však nastal pri životných poisteniach, kde sa prešetrilo až štvornásobne viac škôd než v predchádzajúcom roku.

Medzi najčastejšie podvody patria podľa Allianzu prípady predloženia tých istých poškodení, ktoré už raz uhradili v predchádzajúcej škode, ale s iným popisom a prípadne s väčším opotrebením veci. Objavujú sa aj pripravené škody riešené organizovanými skupinami, ktorých preukázanie je zložitejšie. "Tu ide o prácu tzv. bielych golierov, ktorí sa zameriavajú na veľké škody a úmyselné konanie je tu veľmi ťažko preukázateľné," povedal vedúci skupiny špeciálnych činností neživotného poistenia v poisťovni Allianz Vojtech Kosík.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.