Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Británia, Francúzsko a Nemecko chcú zabrániť daňovým únikom

Kategória: Spravodajstvo

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble uviedol, že trojica krajín preskúma spôsoby, ako vyplniť medzery, ktoré umožňujú nadnárodným spoločnostiam ľahko sa rozhodovať, kde budú platiť dane.

MOSKVA 17. februára (SITA, Reuters) - Lídri Veľkej Británie, Francúzska a Nemecka spustili spoločnú iniciatívu proti nadnárodným spoločnostiam vyhýbajúcim sa plateniu daní. Tento plán, ktorý tieto tri krajiny predstavili na stretnutí ministrov financií krajín G20 v Moskve, nadväzuje na správu Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), že mnohé veľké firmy si vyberajú krajiny, kde budú platiť nižšie dane. "Táto práca je základom pre zvýšenú medzinárodnú spoluprácu, aby sa zabezpečilo, že daňové pravidlá odzrkadľujú naše medzinárodné hospodárstvo," povedal britský minister financií George Osborne.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble uviedol, že trojica krajín preskúma spôsoby, ako vyplniť medzery, ktoré umožňujú spoločnostiam ľahko sa rozhodovať, kde budú platiť dane, a to obzvlášť z príjmov ako úroky, dividendy a poplatky za licencie. Plán daňovej reformy tak prichádza v čase, kedy sa verejnosť búri v reakcii na to, ako niektoré nadnárodné spoločnosti platia dane.

Vo Veľkej Británii sa problém vyhýbania plateniu daní nadnárodných spoločností dostal na vrchol politickej agendy po zistení, že spoločnosti ako Starbucks, Apple, Google a Amazon používajú komplexné medzipodnikové transakcie na zníženie daňových výdavkov.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov